A BÁV ZRt. március 10-én rendezi meg 9. Grafikai kamaraaukcióját a 20. század kiemelkedő alkotóinak munkáiból, amin több mint 170 sokszorosított és egyedi grafika kerül árverésre, többek között olyan neves művészek alkotásai, mint Lotz Károly, Aba-Novák Vilmos, Barcsay Jenő, Czóbel Béla, Kmetty János, Patkó Károly, Scheiber Hugó, Deim Pál, Gyarmathy Tihamér vagy Gross Arnold. Az érdeklődők a hazai alkotók munkái mellett, külföldi művészek tematikailag sokszínű grafikáiból is válogathatnak. Az aukciós kiállítás február 27-től március 7-ig tekinthető meg a BÁV Apszistermében.
Az aukció anyagában több portré is szerepel, amelyek igazi kortörténeti dokumentumoknak számítanak, ilyen Aba-Novák Vilmos: Székely Aladár fényképészmestert, fotóművészt, a 20. század első két évtizedének egyik legkiválóbb portréfényképészét ábrázoló rézkarca. Hasonlóan kivételes darab Hermann Lipót „Pólya Tibor alszik” című ceruzarajza 1928-ból – mely a kiváló festőt és grafikust örökíti meg –, valamint Makoldy József „Zala György műtermében” című alkotása.
A magával ragadó női képmásairól ismert Innocent Ferenc fiatal leányt ábrázoló portréja aprólékosan kidolgozott, mesterien kivitelezett ceruzarajz. Patkó Károly néhány határozott vonallal karakterizált profilban megörökített kislányarcképe 1936-ból szintén kiemelt figyelmet érdemlő mű.
Biai-Föglein István Párizsban festett „Balerina” című akvarelljét a hátoldalán található autográf felirat teszi igazán különlegessé.
Würtz Ádám „Mesélő” és a „A TV bemondónő álma” című meseszerű kompozíciói is színesítik a grafikai anyagot. Az alkotások között, Kass János „Orvosportrék” című mappája révén helyet kap a tudomány is.
A külföldi mesterek közül kiemelendő Molzer Hermann kvalitásos, szobabelsőt ábrázoló akvarell párdarabja, valamint Johann Christian Klengel védett rézkarcmappája a 18. századból.
Kortárs művészek alkotásai is fellelhetők a március 10-én kalapács alá kerülő anyagban. Artner Margit számos színezett rézkarcával képviselteti magát az árverésen. Képeinek témái álom és ébrenlét között lebegnek, a grafikusnő részletekbe menő pontossággal ábrázolta a számára fontos motívumokat.
Az aukció kitüntetett figyelmet érdemlő darabjainak számítanak az idén januárjában elhunyt Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar grafikus, Gross Arnold méltán népszerű színes rézkarcai.
Aukciós kiállítás: 2015. február 27. – március 7. hétfőtől péntekig 10-19 óráig, szombaton 10-14 óráig, vasárnap zárva. A belépés ingyenes!
Tárlatvezetés: március 6. 16.00 – Tóth Nóra, művészettörténész
Árverés: 2015. március 10., kedd 17.00
Az aukció helyszíne: BÁV Aukciósház Apszisterme, 1052 Budapest, V. kerület, Bécsi utca 3.
A belépés ingyenes!
További információk: http://www.bav.hu/aukcio
Sajtóoldal: www.bav.hu/sajto