
2020 február 11. és március 24. között tartjuk meg az új, 6 + 1 alkalomból álló kurzusunkat. A címe Seven Twists – egy hír nyomában a művészeti világ csúcsa felé, kiindulópontja pedig egy 2019-es hír, amelyet az artportal is közölt, és amely bejárta a médiát: egy magyar művésznek, Maurer Dórának önálló kiállítása nyílt a londoni Tate Modern-ben, a világ egyik legfontosabb múzeumában.
Ezen a kurzuson a hír mögé nézünk.
Megmutatjuk az esemény mögötti nagyobb folyamatokat és ezen keresztül ismertetjük meg a művészeti világ működését.
Mi is történt valójában, mi a jelentősége? Hogyan lehet eljutni idáig, azaz a művészeti intézményrendszer csúcsaira? Mikor és miért lett fontos a kelet-európai neoavantgárd művészet? Hogyan alakult a női művészek pozíciója? Miért került előtérbe a fotó? Átvihető-e a hatvanas-hetvenes évek neoavantgárdja iránti nemzetközi érdeklődés a legfrissebb kortárs művészetre is?
Megmutatjuk, hogy mi van egy-egy nemzetközi siker hátterében: a művészet, a gyűjtés, a piac és az intézmények változásait. És ezen keresztül felvázoljuk a mai művészeti világ egy sajátos térképét.
Az előadásokat most is, mint ahogy azt korábban is tettük, más-más galériába visszük, hogy meg lehessen ismerni az ott folyó munkát, a galériák vezetőit, tulajdonosait. A sorozatot pedig egy beszálgetéssel zárjuk, két kortárs képzőművésszel.
A konkrét témák, előadók, időpontok, helyszínek:
02.11:
A kelet-európai művészet közgyűjteményekben
Hogyan változott meg az elmúlt évtizedekben a kelet-európai művészet (különösen a rendszerváltás előtti időszak) hazai és nemzetközi megítélése, és hogyan hatott ez az érdeklődés a közgyűjtemények műtárgyvásárlásaira?
Előadó: Bencsik Barnabás művészettörténész, kurátor, a Glassyard Gallery vezetője
Helyszín: Glassyard Gallery
02.18:
A kelet-európai neoavantgárd művészet láthatósága a rendszerváltás után (kiállítások, biennálék, könyvek, megközelítések, művészek)
Emblematikus kiállítások, amelyek feltették a művészeti térképre Kelet-Európát. A hazai neoavantgárd nemzetközi láthatósága – és egy új kötet, “A kettős beszéden innen és túl” jelentősége.
Előadó: Sasvári Edit művészettörténész, kurátor, a Kassák Múzeum igazgatója
Helyszín: Vintage Galéria
02.25:
Egy magángyűjtemény koncepciója. A gyűjtéstől a kereskedelemig és a piac alakításáig
Mi vezetett egy magángyűjtőt arra, hogy galériát nyisson és hogyan lesz valakiből a hazai műtárgypiac meghatározó szereplője? Hogyan alakult a profil, a kilencvenes évek művészetétől a kortársig, majd a neoavantgárdig? Hol látszanak ezek között a kapcsolódások?
előadó: Fenyvesi Áron kurátor és Pados Gábor galériatulajdonos (abc galéria)
Helyszín: acb Galéria
03.03:
Női pozíciók
Nőművészek Közép-Kelet-Európában a rendszerváltás előtt
A rendszerváltás előtt a szocialista blokkban a neoavantgárd női alkotóinak munkáit – akár a hivatalos, akár a második nyilvánosság kanonizációjának folyamatait vizsgáljuk –, más szempontok szerint értékelték, mint férfi alkotótársaikét. Női pozíciók, személyes stratégiák. Elfeledett vagy újrafelfedezett női művészek 1989 előtt.
Előadó: Oltai Kata kurátor (FeRI feminista projekt-galéria)
Helyszín: Inda Galéria
03.10:
“Mozgó képek, fekete fehérek”
Fotó és experimentális film a hazai neoavantgárdban
Az 1960-70-es évek művészi fotóhasználata nemcsak a valóságtól való szándékos eltávolodásnak, hanem a társadalmi-politikai környezet kritikájának fekete-fehér lenyomata. Kultúrpolitikai szempontból kevésbé számított veszélyes műfajnak a fotó, így több lehetőség nyíilt kisérletezésre, és akár nyilvános kiállítások rendezésére is. Hogyan változott meg a 2000-es évektől ezeknek a munkáknak az értékelése, és mitől függ az értéke?
Előadó: Pfisztner Gábor esztéta, kritikus, tanár (MOME, METU)
Helyszín: Molnár Ani Galéria
03.17:
Ott vagyunk már?
A kelet-európai neoavantgárd művészet nemzetközi sikere (aukciók, vásárok)
Esettanulmányok: kelet-európai művek és művészek útja a piac lépcsőfokain. Árak, listák, történetek. Kinek volt és kinek lehet esélye befutni?
Előadó: Rechnitzer Zsófia művészettörténész
Helyszín: MŰTŐ
03.24:
+ 1 beszélgetés Ember Sárival és Puklus Péterrel.
Találkozás két kortárs képzőművésszel egyikük műteremében. A beszélgetőtárs Nagy Gergely, az artportal főszerkesztője. A téma pedig a nemzetközi színre lépés lehetőségei, tapasztalatai. Megismerhetjük Sári és Péter eltérő, de bizonyos pontokon hasonló pályáját, saját művészeti praxisát, egy kötetlen beszélgetés keretében.
A sorozat díja: 100 ezer Ft + ÁFA.
Jelentkezés: