magazin / hírek / kortárs A Forensic Architecture visszavonta munkáit saját manchesteri kiállításáról a galéria ellentmondásos akciója nyomán 2021. 08. 21. | Olvasási idő: 2 perc A manchesteri Whitworth galéria levett egy falszöveget, amely a palesztinokkal szolidáris üzenetet tartalmazott, erre a Forensic Architecture visszavonta összes munkáját, így idő előtt bezárt a kiállítás.
magazin / közügy / nemzetközi Letartóztatott művészek, politikai kontroll, cenzúra – Megjelent a Freemuse éves jelentése 2020. 04. 20. | Olvasási idő: 4 perc Idén Magyarország megúszta, hogy önálló fejezetet kapjon, de a jelentés készítői ezúttal is több aggasztó itthoni fejleményre hívják fel a figyelmet.
magazin / hírek / nemzetközi Botrány Japánban: tíz művész visszavonja munkáit az Aichi Triennáléról 2019. 08. 16. | Olvasási idő: 2 perc Hetvenkét művész tiltakozik, tíz visszavonja munkáját az Aichi Triennáléról, amiért annak vezetése hivatalos nyomásra bezárta a kiállítás egyik szekcióját. A művészek cenzúrát emlegetnek és az újranyitást követelik.
magazin / hírek / közügy Rewolucja bananowa: banánnal tüntettek a művészet szabadságáért Varsóban 2019. 04. 30. | Olvasási idő: 3 perc Ki gondolná, hogy Natalia LL hetvenes évekbeli művei még ma is botrányt kelthetnek? Pedig Varsóban, a nemzeti múzeum új igazgatója levetette őket a falról, más, szerinte botrányos művekkel együtt. A…
magazin / hírek / közügy / nemzetközi A művészi szabadság állása a világban. Kinek a narratívája számít? 2019. 04. 23. | Olvasási idő: 3 perc A Freemuse független szervezet éves jelentése a művészi kifejezés szabadságáról, kevés bizakodásra ad okot. És ahogy sejthető volt: Magyarország azon 22 ország egyike, amelyiknek külön fejezetet szentelnek.
magazin / hírek / kortárs / műgyűjtés / nemzetközi ARCO: a szervezők szerint szó sincs cenzúráról 2018. 02. 22. | Olvasási idő: 3 perc A közönség számára még meg sem nyílt az idei madridi ARCO, de az első botrány máris kirobbant. Eltávolították egy fotóprojekt anyagát, amely spanyolországi politikai foglyokról szól.
magazin / hírek / kortárs / közügy / nemzetközi Tíz ország, ahol 2017-ben cenzúrázták a művészetet 2018. 01. 04. | Olvasási idő: 5 perc Igen, a cím keltette rossz előérzet indokolt: a neves amerikai, egészen pontosan brooklyni online művészeti portál, a hyperallergic.com fenti című évvégi összefoglalójában Magyarország is szerepel.
magazin / kortárs / közügy Zászlókról és újságcikkekről 2017. 07. 04. | Olvasási idő: 5 perc A bécsi Collegium Hungaricum levetetett egy művet a falról: átfestett, és így arab államok trikolórjaira emlékeztető magyar zászlókat. A Figyelő megvédte a döntést, és súlyosbításért fellebbezett.
magazin / hírek / közügy A Real Hungary margójára – A Borsos Lőrinc művészpáros közleménye 2017. 06. 29. | Olvasási idő: 3 perc A Bécsben, kedden megnyílt magyar kiállítás egyik művét le kellett venni a falról, a Collegium Hungaricum vezetőjének döntése alapján. A mű alkotói közleményt adtak ki.
magazin / hírek / közügy Real Hungary Bécsben. De tényleg real… 2017. 06. 27. | Olvasási idő: 5 perc A bécsi magyar kulturális intézetben nyílt Real Hungary című kiállítás ténylegesen megmutatta, milyen ma Magyarország. Az igazgató nem sokkal a megnyitó előtt ugyanis leakasztatott egy művet a falról.
magazin / kortárs Vörös és kék. Cenzúra-kritika Angyalföldön, az OFF-on 2015. 05. 11. | Olvasási idő: 4 perc A rendszerváltás előtti cenzurális esettanulmányokat és kortárs reflexiókat helyez egymás mellé egy kiállítás, a Lehel tér mögött egy rendkívül érdekes lakóház legfelső emeletén. Ott jártunk.
magazin / kortárs / műgyűjtés “Az öncenzúra a legnagyobb öngól” – Interjú Pilinger Erzsébettel 2013. 08. 19. | Olvasási idő: 5 perc Az egyik első fecske volt a rendszerváltás után, és a Bécs-Budapest tengelyen immár 24 éve mozog a Knoll Galéria. Az artPortal a galéria budapesti vezetőjével, Pilinger Erzsébettel beszélgetett.