magazin / nemzetközi Permanens alternatívák Pozsonyban: Közterek és magánterek a normalizáció idején 2022. 11. 15. | Olvasási idő: 7 perc A Tate Modern újabb fejezettel bővítette a közép-európai avantgárd (női) alkotóit bemutató kiállításait, amikor idén ősszel a kassai Mária Bartuszova műveiből nyitott 2023 áprilisáig látható kiállítást, és amelyet november 17-től…
magazin / teória Magasabb szinten – Kőhalmi Péter monográfiája Erdély Miklósról 2022. 11. 10. | Olvasási idő: 5 perc Nemrégiben jelent meg Kőhalmi Péter monográfiája Erdély Miklósról. A hiánypótló műről Tillmann J. A. filozófus írt recenziót.
magazin / kortárs / műgyűjtés / nemzetközi Bak Imre 65 ezer eurós hard edge festménye volt az ANS AZURA román online platform első aukciójának egyik sztárja 2021. 12. 06. | Olvasási idő: 4 perc Az új, árveréseket és kiállításokat szervező, a private sales-ben is aktív platform fókuszában a háború utáni és kortárs közép-kelet-európai és közel-keleti képzőművészet áll.
magazin / interjúk / kortárs „Elcsodálkoztam, amikor vita lett abból, hogy szabad-e ilyet csinálni” – Interjú Erhardt Miklóssal 2021. 11. 29. | Olvasási idő: 13 perc „Ikonoklazmus, képrombolás, a képi alkotással kapcsolatos etikai idegenkedés.” Erhardt Miklóssal a legutóbbi kiállításáról ültünk le beszélgetni, és nagyon máshol kötöttünk ki. Úgy, hogy közben mégis végig a kiállításról volt szó,…
magazin / klasszik / kortárs / magazin / nemzetközi A pozitív diszkrimináció jegyében? – Az absztrakció női művészeinek kiállítása a Pompidou-ban 2021. 06. 16. | Olvasási idő: 5 perc Pár napja már megemlítettük ezt a jelentős, magyar művészek munkáit is felvonultató párizsi kiállítást – most részletesebben is bemutatjuk.
magazin / hírek / kortárs / műgyűjtés / nemzetközi Keserü Ilona festményével gazdagodott a párizsi Musée National d’Art Moderne gyűjteménye 2021. 04. 24. | Olvasási idő: 2 perc Ha még nem is menetrendszerű gyakorisággal, de mind többször kapunk hírt arról, hogy vezető kortárs magyar képzőművészek alkotásai bekerülnek a világ legfontosabb múzeumainak állandó gyűjteményébe és/vagy szerepelnek e múzeumok időszaki…
magazin / kortárs / műgyűjtés A zománcművészet visszahódítja Pécset 2021. 03. 29. | Olvasási idő: 8 perc Valódi öröm, amikor elfeledett, kallódó, időnként már az enyészetnek átadott jelentős értékek újrafelfedezéséről, az utókor számára történő megmentéséről, méltó elhelyezéséről adhatunk hírt. Most épp egy ilyen történet végére került pont…
magazin / hírek / műgyűjtés Árverési tételek, amiket kétszer ütöttek le. Hogyan lett a tavalyi utolsóból az idei első aukció? 2021. 01. 09. | Olvasási idő: 8 perc Az aukció, amiről szó lesz, nem a rendkívüli választék vagy a kiélezett licitcsaták miatt érdemel figyelmet. Hanem azért, mert megmutatja, hogyan lehet egy online árverésen félretolni az útból minden írott…
magazin / interjúk / kortárs / műgyűjtés „Túl szigorúak voltunk magunkhoz, de követtük, amit a meggyőződésünk diktált” – Patrick Urwyler 2020. 11. 26. | Olvasási idő: 9 perc A budapesti galériát, amelyet partnerével hoztak létre, egyelőre bezárták, de a fiatal magyar művészek külföldi megismertetését nem adták föl. Csakhogy ehhez nem ártana egy olyan nagyintézmény sem, amely képes segíteni…
magazin / interjúk / kortárs „Nem a gyorsan csonkig égő gyertyákhoz hasonlítok, hanem a nagyon sokáig pislákolókhoz” 2020. 11. 16. | Olvasási idő: 13 perc A Capa Központban tavaly rendezett kiállítás után most könyv formájában is hozzáférhetővé vált Perneczky Géza életművének legismertebb fejezete, az 1970-75 között készült konceptuális fotók. Ebből az alkalomból telefonon beszélgettünk a…
magazin / közügy „Az intézményesülés minden formájától tartózkodott” – Erdély Miklós örökösei reagálnak a CHB-ben történtekre 2020. 11. 02. | Olvasási idő: 2 perc A berlini magyar intézet vetítését, amelyen Erdély Miklós filmje ment, két művész zavarta meg nemrég. Szolidaritási akció volt az SZFE-vel és egyben tiltakozás a hivatalos magyar kulturális politika ellen.
magazin / kortárs / közügy / magazin Két képzőművész szolidaritási akciója az SZFE-vel a berlini Collegium Hungaricumban 2020. 10. 26. | Olvasási idő: 2 perc Két, Berlinben élő magyar művész a CHB vetítésén jelent meg piros-fehér terelőszalagokkal, hogy kifejezze szolidaritását az SZFE-vel. Egyben rákérdeztek a CHB pozíciójára is a magyar kulturális intézményrendszerben.