magazin / hírek / kortárs Egyméteres és csak két hétig áll majd, de már botrány van belőle. BLM szobor a IX. kerületben 2021. 01. 05. | Olvasási idő: 2 perc A Ferencvárosi Önkormányzat public art pályázatán Szalay Péter munkája nyert. Külföldi lapok szerint Budapesten botrány van.
magazin / magazin Most inkább egy darabig ne építsünk semmit? – Potméter. Az artportal podcastja 2020. 10. 22. | Olvasási idő: 2 perc Elindul új podcastunk, a Potméter, benne a kortárs művészet és a kulturális politika aktuális témái. Elsőként a budapest emlékműhelyzetről.
magazin / közügy Javaslat egy Repkény-projektre 2020. 08. 12. | Olvasási idő: 16 perc A budapesti köztéri szobor- és emlékmű helyzetről szóló cikksorozatunk záró írása: tipológia és megoldási javaslatcsomag.
magazin / magazin A bálványok hallgatnak. Merre tovább a szobordöntési hullám után? 2020. 07. 22. | Olvasási idő: 12 perc Mit kezdjünk a köztereinken álló (főként) férfiakkal? És mit a vitatható szimbólumokkal, amelyekkel jobbára a hatalom jelöli meg a köztereket? Köztér, emlékezet, emlékmű – a szobordöntések után.
magazin / közügy A Trafalgar Square Nelson admirális nélkül. Az anyaország dekolonizációja 2020. 07. 14. | Olvasási idő: 7 perc A gyarmati uralom felszámolása a Union Jack, vagy a tricolore levonásával és az új független országok kikiáltásával nem ért véget. A gyarmati időket “odahaza” is le kell zárni. Erről is…
magazin / közügy / nemzetközi Nemkívánatos emlékművek 2020. 06. 30. | Olvasási idő: 6 perc Mi történik a nyugati világban, a városok közterein? Mit üzennek a szobordöntések, és amit üzennek, azt meghalljuk-e itt, Kelet-Európában?
magazin / kortárs / közügy / nemzetközi „Ez az én problémám” – Banksy a rasszizmusról 2020. 06. 28. | Olvasási idő: 4 perc A népszerű graffiti-művész nem megy el szó – vagy inkább kép – nélkül egyetlen égető társadalmi probléma mellett sem. Nem soká hallgatott a George Floyd halálát okozó brutális rendőri erőszak,…
magazin / közügy Mennyire legyünk naivak? – Köztér, emlékezet, hatalom Magyarországon 2020. 06. 25. | Olvasási idő: 7 perc Két történet az elmúlt hetek budapesti szoborhistóriájából: az MNB mega-megrendelései és a Turul-szobor ügyének abszurd fordulata. Pótó János történész ezek kapcsán gondolkodik el a helyzetről és a kivezető utakról.
magazin / közügy Az ember hősi szobrának eltűnése 2020. 06. 07. | Olvasási idő: 8 perc “Nem mondom, hogy örökre tűnjön el a köztéri szobrászat, csak ideiglenesen. Helyette a befogadó fejlesztésével foglalkozzunk, nyissunk a társadalmilag elkötelezett projektek felé” – Farkas Viola elemzése és javaslatai a budapesti…
magazin / hírek / kortárs / nemzetközi Ami haszontalan és amit nem lehet birtokolni. Christo halálára 2020. 06. 01. | Olvasási idő: 4 perc Két héttel 85. születésnapja előtt meghalt a bolgár származású „csomagolóművész“, aki az egyik legtöbbet tette a művészet határainak tágításáért, sőt eltörléséért.
magazin / közügy Kié itt a tér? A budapesti köztér, mint a demokráciadeficit lenyomata 2020. 06. 01. | Olvasási idő: 9 perc “A köztérhasználat mindig is összefüggött az adott társadalom pillanatnyi demokrácia-fokával, a hatalom társadalmi eloszlásával és számonkérhetőségével.” – Köztér, esztétika és a közállapotok összefüggései, valamint lehetséges alternatívák a mai helyzetre.
magazin / közügy A budapesti emlékmű- és szobor-túltermelési válság és felszámolása 2020. 05. 23. | Olvasási idő: 10 perc A háttérben az a rendszersemleges hatalmi meggyőződés és arrogancia a legfőbb mozgatórugó, hogy minden fontos (momentán fontosnak minősített) történést, személyiséget ércben vagy márványban kell megörökíteni. – Elemzés és javaslat a…