A városka néprajzi, történeti, régészeti emlékei lelkes gyűjtőmunka útján 1968-ban kaptak végleges helyet a volt Nagykun Kerületi Börtön épületében. Múzeummá 1985-ben alakult, s azóta folyamatosan változó kiállításokkal várja látogatóit.
Kertjével, ódon börtönfalaival egyedülálló színfolt a Körös-partján. A vastag falakat, rácsos ablakokat 1782-ben emelték a jászkun kerületi rabok számára. Felépítését a meglévő börtön szűkössége és leromlott állapota miatt határozták el, s a munkálatokból valamennyi nagykun város kivette a részét. A XVIII. század elején a Hármas Kis Tükör Kunszentmártonról írva említésre méltónak tartja “a kerületnek curiális házát”.
Az épület kör alakú kápolnáját a hagyomány siralomházként tartja számon, bár halálos ítélet végrehajtására helyben nem került sor. Ezen a helyen őrzik Kunszentmárton és a Tiszazug tárgyi, szellemi kultúrájának emlékeit, melyek színe-javát állandó kiállítás mutatja be. Helytörténeti, régészeti vonatkozásokon túl megismerkedhetnek a látogatók a helybéli kismesterségek történetével, eszközeivel, termékeivel. Többek között megtekinthető az ország egyetlen múzeumi cukrászműhelye, s egy igen gazdag felszereltségű rézműves műhely, mely a Tiszántúlon egyedülálló.