A budapesti Holokauszt Emlékközpontot a Magyar Köztársaság kormánya által életre hívott közalapítvány hozta létre 2004-ben. Az alapítók azzal a céllal és reménnyel teremtették meg ezt a nemzeti intézményt, hogy annak sokrétű tevékenysége idővel hozzásegíti Magyarország társadalmát a holokauszt időszakának őszinte és hiteles feldolgozásához.
A Holokauszt Emlékközpont állandó történeti kiállítása – Jogfosztástól népirtásig címmel – 1600 négyzetméteren mutatja be a holokauszt magyarországi történetét. Az itt végzett ismeretterjesztő, tudományos és gyűjteményi munka mellett a létesítmény a vészkorszak valamennyi áldozatának emlékhelye. Olyan helyszín, ahol a látogatók méltóképpen emlékezhetnek meghurcolt és elpusztított szeretteikre, családtagjaikra, honfitársaikra. Az áldozatok nevei az épületet körülvevő 8 méter magas falon elhelyezve válnak a holokauszt által okozott pótolhatatlan veszteség örök mementójává.
A Holokauszt Emlékközpont különleges, modern épület, udvarán a Páva utcai műemlék zsinagógával; tudományos, oktatási és kulturális központ.
Interaktív állandó és különleges időszaki kiállításai a magyar holokauszt történetét és az ehhez kapcsolódó művészeti alkotásokat mutatják be. A kutatóknak a magyarországi holokauszt történet feldolgozó tárgyi és levéltári gyűjtemény, könyvtár áll rendelkezésére. Az intézmény belső udvara a vészkorszak valamennyi áldozatának emlékhelye. Az azonosított áldozatok név szerinti keresését számítógépes adatbázis segíti. Múzeumpedagógiai, kulturális rendezvényei – filmvetítések, pódiumbeszélgetések, előadóestek – egész évben színes, sokoldalú programot nyújtanak minden látogatói korosztály számára. A magyaron kívül négy nyelven folyik tárlatvezetés, rendszeresen rendeznek speciális, tematikus tárlatlátogatásokat. Az épületben könyvesbolt és kávéház is várja az érdeklődőket.