A Savaria Múzeum Vas megye egyik legnagyobb múlttal rendelkező, polgári kezdeményezéssel létrehozott kulturális intézménye, ma a megyei múzeumi szervezet központja. Régészeti, néprajzi, történeti és természettudományi gyűjteményeiben mintegy félmillió tárgyat őriz.
A Savaria Múzeum Szombathely városközpontjában található, bejárata a hozzá tartozó park felé nyílik. Emeleti termeiben a Tájak – korok – települések című állandó kiállítás tekinthető meg. Nyugat-Dunántúl mai természeti és civilizációs képe, az a környezet, amelyben élünk, a természet sok évmilliós munkájának és az itt élő ember alig tízezer éves természetformáló tevékenységének eredményeként született. E jellegzetes alpokaljai táj föld- és élettörténetének, természeti képének és emberi történelmének néhány fontos pillanatát villantja fel. A séi újkőkori falu élete, a Velem-szentvidi város születése a bronzkorban és a római Savaria olyan településtípusok, amelyek más-más földrajzi környezetben alkalmasak az ember és természet kapcsolatának bemutatására. Mindhárom régészeti teremben méretarányos, az eredeti térszínt érzékeltető látványos makettek nyújtanak segítséget a településtörténeti összehasonlításhoz.
Az épület alagsorában elhelyezett római kőtár (lapidarium) legjelentősebb emlékei: a Capitoliumi triász szobortorzók, a fogadalmi oltárok (votiv emlékek), pogány és ókeresztény sírkövek. A múzeum dísztermében és kamaratermében időszaki kiállításokat rendeznek.
Állandó kiállítás
Tájak, korok, települések címmel: a séi újkőkori falu élete, a bronzkori velem-szentvidi város születése, a római kori Savaria, Nyugat-Dunántúl föld- és élettörténete, természeti képe. Római kőtár. Jáki apostolszobrok
Belépőjegy: 700 Ft, kedvezményes 350 Ft, családi 1400 Ft, diákcsoport (15 fő felett) 300 Ft
Tárlatvezetés: (csak bejelentkezés esetén) 2000 Ft, idegen nyelvű: 6000 Ft