A Tokaji Múzeum a város főterén álló, egykoron Tokajban élt görög borkereskedő, 1790-ben épült, családi háza. A korabeli falfestéssel díszített, felújított műemlékházban minden szinten újabb és újabb kiállítás várja az érdeklődőt, pincétől a padlásig. Állandó kiállítások: Tokaj szőleje és bora, Béres Béla egyházművészeti gyűjteménye, Szabadtéri kőtár, Pincemúzeum. Az épület földszintjén, a rekonstruált görög kávézóban és boszaküzletben várjuk a vendégeket borkóstolóval, filmvetítéssel.
Könyvgyűjtemény
Talán kevesen tudják, de a Tokaji Múzeum igazán gazdag könyvgyűjteményt is magáénak tudhat. Közel egy éves feldolgozó munka eredményeképpen, elkészült a Tokaji Múzeum könyvtárának teljes könyvanyagát feldolgozó és bemutató CD. A közel 3000 darabot számláló könyvtár számos könyvritkaságot tartalmaz. Az anyag nagy része, az évtizedes, tudatos gyűjtőmunka eredményeként, Tokaj-hegyalja történetéhez kapcsolódik. Megtalálhatóak itt szőlészeti-, borászati útmutatók, kultúrtörténeti csemegék, földrajzi leírások a 19. század elejéről, de éppúgy fellelhetőek az elmúlt években íródott, Hegyaljával foglalkozó szakdolgozatok, kéziratok is. A könyveken túl jó néhány nagy múltú folyóirat is megtalálható a könyvtárunkban, úgymint a Thaly Kálmán szerkesztette Századok 1868-tól, az Etnographia vagy éppen az Archeológiai Értesítő számos példánya lapozgatható nálunk.
Álljon itt néhány igazi különlegesség, a teljesség igénye nélkül, a korabeli irodalomból:
Berei Farkas András verseskötete a hegyaljai szőlősgazdákról 1813-ból;
Das Tokayer Weingebirge und dessen Umgebungen, genannt: Hegyallya. 1828.
Hodinka Antal: A Tokaji görög kereskedőtársulat kiváltságának az ügye 1725-1772.
Dr. Ambróczy Ágoston: Voltaire és a Tokaji. 1934.
Dr. Ambrózy Ágoston: Tokaj-hegyalja és néhány szellemtörténeti vonatkozása. 1932.
Soós Elemér: A tokaji vár történeti, hadi- és műleírása. 1914.
Dr. Szabó Dávid: Okszerű bortermelés hegyaljai kézikönyve. 1855.
Útmutatás a bor okszerű kezelésére kisebb szőlőbirtokosok számára. 1899.
Requinyi Géza: Borászati kémia. 1935.
Útmutatás a szőlőmívelésre különös tekintettel a fillokszera által elpusztított szőlők felújításának előmozdításáról szóló 1896: V.T.-CZ. Végrehajtására. 1898.
Szilágyi Miklós: Tokaj-hegyalja jövője. 1910.
Az új magyar bortörvény. 1909.
A múzeumi könyvtár valamennyi kutató, szakdolgozó vagy éppen csak érdeklődő előtt nyitva áll. Kutatáshoz, olvasáshoz várjuk a kedves vendégeket a múzeum nyitvatartási napjain.
Egyháztörténeti gyűjtemény
A múzeumban látható egyházművészeti gyűjtemény anyaga – melyet Béres Béla tokaji esperes-plébános 1981-ben ajánlott fel a múzeumnak – két nagy részre tagolódik. Változatos tárgyegyüttes reprezentálja az észak-magyarországi provinciális barokk egyházművészetet (festmények, korpuszgyűjtemény, iparművészeti anyag). A mintegy másfél száz darabot számláló értékes ikongyűjtemény és a hozzá kapcsolódó iparművészeti jellegű liturgikus tárgyegyüttesek pedig a hazai metabizánci emlékanyagról adnak átfogó képet. Mindezt tovább gazdagítják a nagyszombati nyomda híres termékei és német ősnyomtatványok is.
Néprajzi gyűjtemény
A gyűjtemény a tokaj-hegyaljai szőlő és borkultúra tárgyi emlékeit tartalmazza. Jelentős számban találhatóak meg a szőlőművelés hagyományos eszközei. Külön egységet képeznek a kádár mesterség műveléséhez szükséges szerszámok. Találunk még tárgyakat a bor tárolásának és szállításának különböző folyamatait dokumentálandó.
A gyűjtemények felelős vezetője: Jaczkó Zsolt
A cikk lejjebb folytatódik.