Oláh Jolán 1932. március 12-én született Salgótarjánban, a pécskői cigánydombon. Már gyermekkorában vonzotta az alkotás, agyagszobrokat készített, de nem járhatott iskolába. Legidősebb lányként kilenc testvérét gondozta betegeskedő édesanyja helyett. Írni és olvasni felnőtt gyermekeitől és férjétől tanult. Bányában dolgozott rakodómunkásként. A hetvenes évek elején, szívbetegsége miatti leszázalékolásakor a festés válik a legfőbb örömévé. (Ekkor már férje, Balogh Balázs András régóta fest.) 1972-ben készült első rajza egy Mária kép volt. Eleinte ceruzával előrajzolta a kompozíció részleteit, csak utána festette meg. Később már ő is olajjal dolgozik, a pénzszűke miatt farostra. Gyakran fest emberi alakokat, nőket, nemegyszer önmagát. Állatábrázolásaira Földi Péter somoskőújfalui festő művészete hatott. Betegen, élete utolsó szakaszában már csak ceruzarajzokat készített, az ágyra kiterített papírt könnyebb volt színezni. Szerepelt aBánszky Pál által írt A képzőművészet vadvirágai albumban, valamint kiállított az autodidakta cigány képzőművészek tárlatain 1979-ben, 1989-ben és 2000-ben. Az első megközelítés, amely művészetét nem kizárólag a népi vagy naiv művészet keretein belül értelmezi a Második nem – nőművészet Magyarországon 1960-2000 című kiállítás 2000-ben az Ernst Múzeumban. Számos kiállítása volt országszerte, többször szerepelt külföldön is. 1992-ben a párizsi Magyar Intézetben férjével közösen állított ki. 1985-ben önálló tárlaton mutatkozott be a kecskeméti Naiv Művészek Múzeumában, 1999-ben a Roma Parlament Társalgó Galériájában, majd 2002-ben festményeiből és szobraiból mutattak be egy válogatást a Dorottya Galériában. Részt vett a Balázs János Galéria tematikus tárlatain, többek között a Kortárs roma nőművészet I. (2003), Vallásosság a roma képzőművészetben (2005), Köztetek – roma nőábrázolás kiállításokon.
Emlékkiállítása 2005. december 5-től 2006 februárjáig volt látható a Roma Parlamentben. 2007-ben Brnoban, 2009-ben Bazinban rendeztek önálló kiállítást a műveiből. 2007-ben Pekingben és a Nemzeti Galériában, 2008-ban és 2009-ben pedig Szolnokon, Egerben, Pécsett, Salgótarjánban, Miskolcon és Szekszárdon szerepeltek munkái Az emlékezés színes álmai reprezentatív tárlaton. 2010 februárjától Shukar! – mai modern női roma művészet című csoportos kiállításon a New York-i Magyar Kulturális Intézetben láthatók festményei. Alkotásai megtalálhatók a Cigány Ház, a Romart Alapítvány, a kecskeméti Naiv Művészek Múzeuma és a Magyar Művelődési Intézet gyűjteményében, a Roma Parlament állandó kiállításán, valamint magángyűjtőknél is.
Egyéni kiállítások
Egyéni kiállítások
1985 ● Naív Művészek Múzeuma, Kecskemét
1992 ● Magyar Intézet [Balogh Balázs Andrással], Párizs (F)
1999 ● Roma Parlament Társalgó Geléria, Budapest
2005, 2006 ● Emlékkiállítás, Roma Parlament, Budapest
2007 ● Brno (CZ)
2009 ● Bazin (SK)
Válogatott csoportos kiállítások
Csoportos kiállítások
2003 ● Kortárs roma nőművészet I., Balázs János Galéria, Budapest
2005 ● Vallásossság a roma képzőművészetben, Balázs János Galéria, Budapest ● Köztetek – roma nőábrázolás, Balázs János Galéria, Budapest
2007 ● Az emlékezés színes álmai, vándorkiállítás, Peking; Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
2008, 2009 ● Az emlékezés színes álmai, vándorkiállítás, Szolnok; Eger; Pécs; Salgótarján; Miskolc; Szekszárd
2010 ● Shukar! – mai modern női roma művészet, Magyar Kulturális Intézet, New York (USA)
Művek közgyűjteményekben
Művek közgyűjteményekben
Romano Kher (Cigány Ház), Budapest
Romart Alapítvány, Budapest
Naiv Művészek Múzeuma, Kecskemét
Magyar Művelődési Intézet, Budapest
Roma Parlament, Budapest
A cikk lejjebb folytatódik.