A három évszázados bécsi aukciósház március 5-én három és fél száz grafikából licitál, 16-án a modern és kortárs piktúra két és fél száznál több alkotásából tart árverést, 17-én pedig a szecessziós stílusú iparművészet közel háromszáz tárgya kerül sorra ugyanitt. Bár a hazai műkereskedelem utóbbi időben bekövetkezett fellendülése miatt kifogyófélben külföldön a magyar anyag, mert ezt a nemzeti piac visszahívja, hiszen itthon értékesíthető a legmagasabb áron -, most mégis felbukkant néhány tételünk a császárvárosban.
Mióta megrendezték a MODEM Aba-Novák Vilmos reprezentatív emléktárlatát Debrecenben, azt követően kisebb-nagyobb rendszerességgel törvényszerűen felbukkannak képei itthon és a határokon túl egyaránt a jelentősebb licitálásokon. Az osztrák fővárosban most azt az 1940 körüli, fekete krétával kartonra rajzolt freskótervét kínálják, amelyet az akkor épülőfélben lévő székesfehérvári Szent István Mauzóleum számára készített. A magyar történelemből vett jelenet hét férfialakot ábrázol páncél mellvértben és karddal, vagy nyakfodorral és parókában, de egyformán esküre emelt jobb kézzel. A művész 1938-39-ben kapta a megrendelést, amelynek nyomán ez a 185×155 cm-es vázlat elkészült. A lenvászon alapra rögzített kartont a mostani tulajdonos édesapja kapta a festőtől, aki akkoriban építészeti előadó volt a városban. A freskó a második világháború után megsérült, mára viszont ismét eredeti állapotában helyreállították. Az előzetes skiccet 4.000-6.000 eurós sávban kínálják. A várható magyar érdeklődőkre való tekintettel, rögtön utána kerül kalapács alá Kontuly Bélától a Csendélet sakk-készlettel és szoborral. A gipsz női akt mellett birsalmák, a vázában krizantémok is feltűnnek az olaj-vászon képen (78×100 cm), amely 1939 és 1949 között készülhetett a szakértők becslése szerint és most 4.500-5.500 eurós sávban taksálták. Végül Pálffy Péter: Ablaknál című, 1945-ből való vegyes technikájú, akvarell-gouache festménye (25,5×31,5 cm) „potom” 500-800 között kerül kalapács alá a bécsi aukción.
A magyar műkereskedelmi berkekben egyelőre kevésbé ismert Brendel Alfréd Budapesten született ugyan, de kora ifjuságától külföldön élt és aztán Bad Ischl-ben húnyt el. Pályafutása kezdetén előbb a német nyelvterületen Hugo Lederer illetve Otto Scheer szobrásznál tanulta a szakma mesterfogásait, majd francia földön Eugéne Barilot műtermében tovább tökéletesítette tudását. Aztán Berlinben élt, ahol 1936-ban családot alapított, majd a második világégés elűlte után 1946-ban a monarchiabeli Bad Ischl fürdőhelyén telepedett le végleg, ahol a Blumenthal villában lakott és dolgozott haláláig. Elsősorban figurális plasztikákkal foglalkozott, rendkívül dekoratív alakjait bronzból és faragott elefántcsontból kombinálta, amelyek felületén szívesen kísérletezett különféle patinákkal és festékrétegekkel egyaránt. Most kínált Táncosnő papagájjal című kisszobrát (40 cm. magas) 1930 és 1950 között készíthette, onix talapzatra erősítette, a Dorotheum szakértői pedig 1.600-2.000 eurót várnak érte. Az Osztrák-Magyar Monarchiában, 1900 körül készült az a hatvannégy részes ezüst étkészlet, amelynek mindegyik darabja egyformán trébelt, összesen 2.200 grammot nyom és értékét eredeti kazettája csak tovább fokozza: 2.200-2.600 eurós sávban lehet reá pályázni. Szintén hazánk területéről, azonban valamivel későbbről, 1910 tájáról való egy enyhén karcsusított téglalap formájú ezüst tálca, áttört szecessziós peremmel és gesztenye termést valamint levelet formázó relief dekorral. A Diána-fejes fémjel mellett – sajnos – manapság már olvashatatlan az ötvös mesterjegye, mert vagy időközben kikopott a gyakori használattól vagy pedig szándékosan kikalapálták, mérete 41,4×24 cm és a súlya 554,8 gr, becsértéke 800-1.000 eurós értékhatárok között mozog. A végleges leütési árak természetesen csak akkor és ott derülnek ki, de éppen ez okozza a művészeti aukciók sajátságos izgalmát…
Wagner István: Magyar műtárgyak osztrák árveréseken