A grémium a rendelkezésére álló keretből évente közel 100 olyan műtárgyat vásárol, amely megítélése szerint az elmúlt évtizedek kortárs magyar képzőművészetének kiemelkedő alkotása.
Az Alapítvány a gyűjteményépítési programról tájékoztatta az Oktatási és Kulturális Minisztériumot, amely 2008 tavaszán úgy döntött, hogy az erkölcsi támogatás mellett anyagilag is segíti a munkát. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a Kovács Gábor Művészeti Alapítvánnyal kötött megállapodása értelmében kötelezettséget vállalt arra, hogy három éven át minden, a vállalati szférától begyűjtött 1 millió forinthoz hozzátesz ötszázezret – maximum évi 50 millió forint erejéig. A magyar állam e nagylelkű gesztusa több mint egyszerű anyagi hozzájárulás: egyrészt lehetőséget ad a művészeti zsűrinek nagy értékű, muzeális műtárgyak megvásárlására, másrészt deklarálja egy új kortárs képzőművészeti gyűjtemény létrehozásának szükségességét, egyetértését az Alapítvány céljaival.
Egy, a maga teljességében öt év alatt felépülő gyűjteményt igen nehéz öt részletben bemutatni, hiszen így a közönség egy adott évben csak egy-egy szeletet, egy távolról sem egységes részletet ismerhet meg. Különösen nehéz feladat ez az első évben, amikor még nincsenek előzmények, nincsenek korábbi években vásárolt alkotások, a szakma és a közönség azonban máris a teljes koncepciót szeretné látni, hogy képet kaphasson a majdan megszülető egészről.
A művészeti zsűri a 2008-as év válogatásánál elsősorban arra törekedett, hogy kijelölje a gyűjtemény időbeli határait, és lerakja azokat a sarokpontokat, amelyek köré a gyűjtemény további darabjait helyezi majd a következő években. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a leendő gyűjtemény szerkezete, azon belül az egyes művészeti ágak aránya később nem módosulhat, illetve nem jelennek meg más művészeti ágakat képviselő kiemelkedő alkotások, ám mégis sejteti a leendő KOGART Kortárs Művészeti Gyűjtemény szellemét. Egyetlen év alatt arra sincs lehetőség, hogy a kortárs magyar képzőművészet minden jelentős alkotójának egy-egy munkája bekerüljön a kollekcióba, de meggyőződésünk, hogy öt év szisztematikus szakmai munkájával kialakul majd egy olyan gyűjtemény, amely markánsan reprezentálja az utóbbi néhány évtized kortárs magyar képzőművészetét.
Ám ez még nem minden: az Alapítvány azt is vállalta, hogy három kiállító művész 1-1 millió forintos ösztöndíjat kap külföldi tanulmányút céljára. A zsűri döntése értelmében az ösztöndíjak idei nyertese Polgár Botond, szobrászművész, Szanyi Borbála szobrászművész és László Dániel festőművész. A jótékonysági célokat megvalósítandó az év folyamán megvásárolt műtárgyak közül 25 darab a december 15-i nyilvános jótékonysági árverésen talál új gazdára. Az elárverezendő alkotásokhoz közjegyző jelenlétében hozzásorsoltuk azt a 25 civil szervezetet, amely ősszel meghirdetett nyílt pályázatunkon elnyerte a támogatást. Ennek mértéke megfelel a kép vagy szobor nettó leütési árának. A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány az aukción minden egyes alkotásra licitál majd, így vállal garanciát arra, hogy minden nyertes pályázó hozzájut a minimum 500.000 forintos támogatáshoz.
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány köszönetet mond azoknak a vállalatoknak, amelyek felmérve e program jelentőségét, elsőként támogatták a gyűjteményépítést.
A KogArt Művészeti Gyűjtemény első éve – 2008
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány 2007 őszén hirdette meg gyűjteményépítési programját a kortárs magyar képzőművészet támogatására. Az Alapítvány azt vállalta, hogy öt esztendőn át minden évben összegyűjt legalább 100 millió forintot magyarországi vállalatoktól. Az így befolyt összeget egy független, öttagú művészeti zsűri irányításával kizárólag műtárgyvásárlásra fordítja, hogy létrehozza a KOGART Kortárs Művészeti Gyűjteményt.