Fryderyk Chopin halálának 160. és születésének közelgő 200. évfordulója alkalmából a varsói Nemzeti Fryderyk Chopin Intézet, a budapesti Lengyel Intézet, az Országos Idegennyelvű Könyvtár, valamint három megyei könyvtár és a budapesti Lengyel Ház vándorkiállítást rendez. A vándorkiállítás különféle dokumentumokat, képeket vonultat fel a halhatatlan zeneszerző életéből. Bemutatja személyiségét, zongoraművészetét, a nőkhöz fűződő viszonyát, zenéjének hatását az utókorra, valamint kitér utazásaira és alkotó munkájának magyarországi fogadtatására is.
Fryderyk Chopin alkotóművészetét – csakúgy, mint előadóművészetét – az eredetiség jellemezte. A kortársak véleménye szerint egyszeri és megismételhetetlen alkotó volt. Ha megpróbáljuk Chopin kivételes zeneszerzői stílusát meghatározni, akkor arra a következtetésre jutunk, hogy ez a zene nem egy lezárt forma, hanem örökké kész az átalakulásra. Chopin bár hihetetlenül tehetséges művész volt, az ihlet pillanataiban is kínzó alkotói kételyek gyötörték, melyeket egyrészt a környezetében lévők vallomásaiból, másrészt az átdolgozott művek szerzői jegyzeteiből ismerünk. (részlet a kiállítás anyagából)
A kiállítás 14 tematikus „szigetre” épül. A „szigetek” tetszőleges sorrendben tekinthetők meg. A tárlat látogatása során a nézőnek lehetősége nyílik arra, hogy konvencionális ismereteket meghaladóan tekintsen Fryderyk Chopin személyére, megismerje alkotómunkájának sajátosságait, zongoraművészetének eredetiségét, személyiségének titkait.
A tárlatot multimédiás tartalmak egészítik ki, zenei illusztrációval kísérve, valamint a zeneszerző kéziratos kottáinak 14 kötetes fakszimile kiadását is láthatják az érdeklődők.
A kiállítás anyagát a Nemzeti Fryderyk Chopin Intézet – Fryderyk Chopin Múzeum munkatársai állították össze.
A megnyitó után 18 órakor Marek Długosz Hommage á Chopin címmel koncertet ad klasszikus-gitáron.
Az európai hírű wrocławi gitárművész műsorában a nagy szerző műveinek gitárátiratait és más munkássága által inspirált darabokat valamint egyenesen neki dedikált műveket ad elő. A programban elhangzó művek némelyike hangsúlyosabban kötődik Chopin muzsikájához, mások lazábban, megint mások pedig csak leheletfinoman, jelzésszerűen kapcsolódnak hozzá, ezeknek a kulcsa a hangulatokban és az érzésekben keresendő.
Helyszín: Országos Idegennyelvű Könyvtár
1056 Budapest, Molnár utca 11.
www.oik.hu
A vándorkiállítás további állomásai:
2009. november 10.–december 2.
Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár – www.hbmk.hu
Debrecen, Bem tér 19.
A megnyitó napján Bogányi Gergely Chopin-hangversenye lesz a Kölcsey Központban.
2009. december 11.–2010. január 27.
Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár – www.sk-szeged.hu
Szeged, Dóm tér 1-4.
Ugyanaznap a białystoki Sarakina együttes Fryderykata című koncertjét hallhatja a közönség a Reök Palotában.
2010. február 5.–február 28.
Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár – www.kkmk.hu
Győr, Baross Gábor u. 4.
A magnyitót követően Radosław Sobczak Chopin-hangversenyére kerül sor a Richter Teremben.
2010. március 7.–március 31.
Lengyel Ház –Dom Polski – www.polonia.hu
Budapest X. ker., Óhegy utca 11.