A kiállítást megnyitja: Dr. Maruzsa Zoltán, felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Prof. Dr. Ana Dimke, a Lipcsei Grafikai és Könyvművészeti Főiskola rektora, Prof. Somorjai-Kiss Tibor, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Prof. Katrin von Maltzahn és Ingo Duderstedt, a Lipcsei Grafikai és Könyvművészeti Főiskola tanára.
A Prints / made in Leipzig kiállítás keretében október 8. és 26. között a Barcsay-teremben a Lipcsei Művészeti Főiskola 70 hallgatója mutatja be nyomtatott grafikai műveit. A tárlat ezzel átfogó képet nyújt a HGB valamennyi szakirányának és műhelyének aktuális munkájáról, illetve bemutatja a lipcsei főiskola oktatói és kutatói tevékenységének legfontosabb elemeit.
A tárlat kurátorai és szervezői: Prof. Katrin von Maltzahn és Ingo Duderstedt (a HGB oktatói), illetve Prof. Somorjai-Kiss Tibor és Kozma Éva.
Somorjai-Kiss Tibor 1979 és 1984 között a lipcsei Művészeti Főiskola hallgatója volt. Ez év februárjában az MKE rektora látogatást tett egykori főiskoláján, ahol részt vett az éves körsétán, az előző tanév hallgatói munkáiból összeállított kipakoláson. Ekkor született meg a két intézmény szorosabb együttműködésének gondolata, s ennek eredménye a HGB és az MKE új Erasmus-partnersége, illetve a Prints / made in Leipzig átfogó kiállítási projekt.
A kiállítás abba a sorozatba illeszkedik, amelynek keretében nemzetközi főiskolai partnerintézmények rendszeresen mutatkozhatnak be a Képzőművészeti Egyetemen.
A lipcsei HGB egyedülálló nyomdai műhelyekkel (litográfia, rézkarc, szitanyomat, fametszet, könyvnyomtatás, ofszetnyomás, digitális nyomtatás) rendelkezik, amelyeket a négy szakirány (festészet/grafika, fotó, médiaművészet, könyvművészet) hallgatói egyaránt intenzíven használhatnak. Az oktatás és a kutatás fő célja a kortárs (képi) médiumokról – hangsúlyosan a nyomdai technikákról – folytatott, a szakoktatókkal és a hallgatókkal közös diskurzusok elindítása. Ez a diskurzus a főiskolán belül, illetve más főiskolák, intézmények és alkotóhelyek nemzeti és nemzetközi hálózatának bekapcsolásával zajlik. Az oktatás során a különböző szakirányok művészeti hallgatóinak érdeklődését a nyomtatás sokszínű lehetőségei iránt kívánják felkelteni; a nyomtatott médiumok új, kortárs művészeti felhasználását innovatív projektekkel és problémafelvetésekkel kutatják, eredményeiket a gyakorlatba ültetik át. Mindezzel párbeszédet hoznak létre a hagyomány és a jelen között, megőrzik az értékes tradíciókat, azokat új impulzusokkal bővítik, gazdagítják.
Támogatók: ERASMUS, Nemzeti Kulturális Alap