Felvidítanak, örömmel, optimizmussal töltenek el élénk színvilágukkal, életigenlésükkel, s az erős komponáltsággal – így számolnak be azok, akik látták A mi meséink – alkotások a nyomor széléről című kiállítás 33 festményét. E műveket Komádi, Körösszakál, Mezősas és Told mélyszegénységben élő, élelmet, ruhát, alapvető életkörülményeket nélkülöző cigány gyermekei festették a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapítvány 2010-es – a tárlatnak is címet adó – programjában.
Elfecsérelt értékek
A képek tartalmához vezetett a harmadik szándék: a gyermekekben erősíteni az identitást. A művek Erdős Lajos, tyukodi cigány mesemondó történeteiből elevenítenek meg egy-egy jelenetet – ennek tartalmát a gyerekek rövid összefoglalókban mellékelték a képeikhez.
Az alkotásnak ráadásul mindig van építő hatása és önbizalmat ad. Több, mint 500 díjat nyernek évente ’A mi meséink’ kis festői és a többi növendék a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapfokú Művészetoktatási Intézményben. Életkörülményeiken bizonyára nagyon megdöbbennének azok az európai szakemberek, akik az elismeréseket odaítélték – ők ugyanis nem tudtak a művek hátteréről semmit. Bebizonyosodott, hogy a képek alkotói tehetségükkel, rajztudásukkal nyerték az elismeréseket.