Mindenkit érdekel, hogyan vélekednek róla a szomszédok, az idejött idegenek. Érdekli, mit mondanak róla, házáról, országáról.
Amikor a Magyar Fotográfiai Múzeum számba vette, hogy a magyarországi és az emigráns magyar fényképészeken kívül van-e, lehet-e egyéb forrásunk az ország (fény)képének megrajzolásához, arra jutottunk, hogy a fényképezés 165 éves története alatt soha nem történt még kísérlet arra, hogy bárki is összegyűjtse azt a rengeteg információs képet, amit láttak, amit magukkal vittek, amit megmutattak rólunk azok a fényképészek, akik hosszabb-rövidebb időt töltöttek Magyarországon.” – ajánlja a kiállítást a Fotográfiai Múzeum.
A gyűjtőmunkát öt esztendeje kezdték el, az eddigi eredménynek messze fölülmúlják az előzetes várakozásokat. Számtalan fotót készített itt többek között Henri Cartier-Bresson, Werner Bischof, Josef Koudelka, Sarah Moon.
A kutatás azóta is folyik. A mostani kiállításon azokat a képeket mutatják meg, amelyekhez az utóbbi 3 évben jutottak és azt tervezik, hogy néhány év múlva az egészet egy nagy albumban összegezik majd.
A kiállítás 2004. február 1-jéig tart nyitva – hétfő és kedd kivételével – naponta 10-16 óráig.
Néhány név a kiállításon szereplő művészek közül:
Koutaniba AL-JANABI (IRAK)
László ALMÁSY (USA)
Mariette Pathy ALLEN (USA)
Martina ANGERER (BRITANNIA)
Lucie BEPPLER (NÉMETORSZÁG)
Mara BÓDIS-WOLLNER (USA)
I. BRESSY (GB)
Denise COLOMB (Fr.)
Antonio SANSOME (I)
NOVOSTY Agency (Szovjetunio)
Tomas OPITZ (VENEZUELA)
Inge MORATH (AUSTRIA)
Edward LEWINSON (JAPÁN)
Ara GÜLER (TÖRÖKORSZÁG)….stb.