A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum 2019. október 4-én nyitja meg Au-revoir! Magyar származású fotográfusok Franciaországban című, nemzetközi fotókiállítását.
Az eddig még soha nem szerepeltetett képeket is szép számmal felsorakoztató, kizárólag vintage kópiákból (az eredeti negatívról készült másolat) álló, többnyire francia magán-és közgyűjteményekből érkező válogatást most először láthatja a budapesti közönség.
Magyarországon nem jelent még meg olyan nagyszabású, 100 évnyi időszakot átfogó, a jelenig ívelő fotótárlat, mely ilyen széles körű válogatását adja franciaországi magyar fotográfusok műveinek: 27 olyan nagynevű, Magyarországon is népszerű alkotó (pl. André Kertész, Brassaï, Robert Capa, Lucien Hervé), valamint a hazai közönség előtt még kevéssé ismert, magyar származású művész (pl. Rogi André, Ergy Landau, Ervin Marton, Emeric Feher, André Steiner, stb.) munkáinak, akik az 1920-as évektől napjainkig Franciaországban működtek, illetve működnek ma is.
A kiállítás egyik különlegessége az a három, nemrégiben előkerült, közel százéves Kertész-fotó, melyet az érdeklődők itt láthatnak először. André Kertész életműve fotótörténeti referencia, melynek jelentőségét a kiállítás is megfelelően érzékelteti.
A tárlat címe („Au revoir!”, azaz Viszontlátásra!) a frankofil kapcsolódáson túl az alkotók és műveik kétpólusú létére, fel- és eltűnésük lehetőségére utal; a hazalátogatásra a maradás illúziója nélkül, a visszatérés szóbeli ígéretével vigasztaló búcsúra, egy nem-végleges távozás aktualitására.
A közel kétszáz bemutatott művet eredeti dokumentumok, tárgyak és mozgóképes anyagok egészítik ki, valamint korabeli kontaktmásolatok, melyek rendkívüli betekintést engednek az alkotói folyamatokba.
kurátorok: Cserba Júlia és Cseh Gabriella