A kiállítással a szervezőknek szándékunkban állt emlékezni ’56 forradalmára, az ebből fakadó érzelmi és tartalmi következményekre a képzőművészet eszköztárával.
A kiállítás négy gondolatpárra épül:
I. ÖRÖM – REMÉNY
II. GYÁSZ – ELFOJTÁS
III. TÚLÉLÉS – MENEKÜLÉS
IV. VÁLTOZÁS – AZ ÚT
A kiállítás gondolatiságát a művek rendezési elve és az installáció egyaránt segíti. Az alkotások segítségével szeretnék bemutatni, hogy a jelenkor művészetében, hogyan és miképpen él ’56 üzenete. Az elmúlt évtizedek alatt született műveken keresztül pedig láttatni, hogy a politikai életből fakadó elzártságunk, bezártságunk ellenére, a műtermek mélyén, vagy kiállításokon a művészek bizonyították, bizonyítani tudták, itthon, vagy távol a hazától a magyar művészet jelentőségét, az egyetemes kultúrához való tartozásukat műveik minőségével, rangot adva a magyar képzőművészetnek.
Az országos tárlat célja, hogy láttassák azt az utat, amelyet a magyar művészek ’56-tól napjainkig bejártak. Bemutatni azokat a kortárs képzőművészeti értelmezéseket, amelyek kifejező erejükkel egyértelművé tették a szabadság mindenkori szükségességét és a művészet autonómiáját. A kiállítást film és irodalmi programok kísérik, amelyek a saját kifejezési eszközükkel segítik és alátámasztják a kiállítás üzenetét.
Simonffy Márta