A kiállítást csütörtökön 17 órakor Csorba László, az intézmény főigazgatója és Romsics Ignác akadémikus nyitják meg.
A kiállítás a bethleni Bethlenek történetével ismertet meg: a bejáratnál a család 15. századból származó, szájában kereszttel díszített aranyalmát tartókoronás kígyót ábrázoló címere fogadja a látogatókat, mintegy érzékeltetve a família nagyságát, hiszen a pajzson az az óriás sárkánykígyó látható, amelyet egy páncélos vitéz (a Bethlenek egyik őse) győzött le.
A tárlat bemutatja, hogy a Bethlen családból származó történészek és politikusok a 17. századtól kiemelten fontos szerepet játszottak előbb Erdély, majd egész Magyarország történetében, majd kiderül az is, hogy miért kapcsolódott össze Sárospatak és a Bethlenek története, és hogy a család tagjai sikerrel vállaltak szerepet a 18. században hivatalnokként és katonaként. A kiállított dokumentumok rávilágítanak: a reformkor, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc és a dualizmuskori polgári átalakulás meghatározó személyei kerültek ki a Bethlenek soraiból, akik a 20. században Patakon, a református egyház révén találtak új „otthonra”.
A tárlat készítői a történelmi család teljes körű feldolgozására azonban a téma évszázadokat felölelő időkorlátja, szerteágazó tevékenységük és számos nevezetes alakjuk folytán nem vállalkozhattak. A válogatás ezért a magyarországi közgyűjteményekben, a református egyház gyűjteményeiben megőrzött tárgyak mellett elsősorban a MNM Rákóczi Múzeumába került tárgy együttest ismerteti; ábrázolások, könyvek, ötvöstárgyak és textíliák mutatják be a család nevezetes alakjait, kastélyait és írói munkásságukat.
A tárlat tavaly Sárospatakon mutatkozott be, és most végre a budapesti nagyközönség is megismerheti majd. A kiállítás 2010. február 18-tól április 29-ig, hétfő kivételével, naponta 10-től 18 óráig tekinthető meg.