Jair Straschnow, Maxime Asiau, Martijn van den Bosch, Kamarás Zsolt, Kevin van Braak, Wouter Nieuwendijk és BK-Fabrics közös kiállítása
Szabad Formaadás
A szabad formaadás (vrije vormgeving) jellegzetesen holland kezdeményezés. Olyan művészeti irányzat, amely az iparművészet területeit járja be ugyan, de magára nézve nem tartja kötelezőnek sem azok hagyományait, sem a vélt befogadói igényeket. Céljai gyakran túlmutatnak az alkalmazott művészeten: kötetlenül gondolkodik tárgyakról, terekről, környezetről.
A szabad formaadás fogalma a 90-es években vált széles körben elterjedtté Hollandiában. A „vrij” (szabad) szó értelemszerűen az alkotói függetlenségre, az egyéni beállítottságra, a „vormgeving” (formaadás) szó pedig az alkotások gyakorlati felhasználására utal. Az elnevezéssel nemcsak az volt a cél, hogy kitágítsák a formakultúrához kötődő művészeti ágakat jelölő korábbi fogalmak – mint pl. „iparművészet” vagy „kézművesség” – korlátozott jelentését, hanem hogy kifejezzék ennek az új szemléletű művészeti iránynak a különállását a formakultúrán belül.
Természetesen számtalan, hagyományosan a design alá sorolható termékre és alkotásra vonatkoznak a szabad formaadás jellegzetességei. Ez utóbbi mégis öncélúbb, mint a technológiai értelemben kimódoltabb és rendszerint kommersz megoldásokat alkalmazó design. A szabad formaadás keretén belül a művészi látásmód és az önkifejezés kerül az olyan gyakorlati szempontok elé, mint a termelés vagy az ergonómia. Nem elsősorban a tárgyi funkciók művészi igényű kielégítésére törekszik, mint általában a design; inkább a művészi ötletek szabad formába öntése a célja.
Amellett, hogy a munkáknak gyakorta van önálló, konceptuális jellemzőjük, a szabad formaadás alá sorolható alkotások éppen úgy lehetnek egyéni kezdeményezések, mint megbízások eredményei. A design termékek szokásos terjesztési csatornái mellett a szabad formaadás saját „hálózattal” is rendelkezik.
BOCHT – Szabad Formaadók Hollandiából
A kiállítás pénteken 19 órakor nyílik. Kurátor: Kamarás Zsolt és Seybold Balázs.Az elnevezés utalás a művészek közös műhelyére, ami az amszterdami fakikötőben, a Danzigerbocht elnevezésű utcában található. Az utcanévből a bocht szó azt jelenti: kanyar. A kiállítók célja, hogy betekintést adjanak a modern formatervezés és a design iránt érdeklődő hazai közönségnek a holland formakultúra egy sajátos szeletébe, amit úgy hívnak: szabad formaadás.