David Seymour ‘CHIM’ világhírű fotográfus munkáiból látható kiállítás a Budapest belvárosában, a Deák 17 Galériában az Art Market Budapest 2016 nemzetközi kortárs képzőművészeti vásár egyik kiemelt kísérőeseményeként. CHIM, a világszerte ismert fotós, a Magnum fotóügynökség egyik alapítója, a budapesti születésű Robert Capa barátja és munkatársa az UNICEF felkérésére a háború sújtotta Közép-Európa országaiban – köztük Magyarországon és Lengyelországban – a második világháborút túlélő árvákról készített drámai erejű és művészi kvalitású felvételei most első ízben kerülnek kiállítás formájában a közönség elé. A budapesti világpremierre a kiállítási anyag New Yorkból érkezik, a Háború gyermekei (Children of war) címen létrejövő tárlat kurátora az ismert amerikai fotótörténész, Carole Naggar. A tárlat 2016. október 14-29. között látogatható.
Az Art Market Budapest nemzetközi képzőművészeti vásár közreműködésével és annak egyik kiemelt kísérőeseményeként, a vásár együttműködő partnere, a New York-i Alma On Dobbin művészeti alapítvány szervezésében kerül sor a legendás lengyel születésű fotográfus kiállításának világpremierjére a budapesti Deák 17 Galériában.
Az ismert fotótörténész, Carole Naggar, a kiállítás kurátora David Seymour (alkotói nevén CHIM) sokáig lappangó kontaktképeit vizsgálva korábban soha nem publikált fotókat fedezett fel. Az Art Market Budapest ideje alatt a világon először bemutatásra kerülő felvételek jól láttatják CHIM kivételes képességét a fotóalanyaival való különleges kapcsolatteremtésre, a rá annyira jellemző stílusra, amelynek lényege, hogy szinte maga is érintetté vált az alkotói folyamat során. CHIM hatása a fotóművészetre máig érzékelhető, az európai fotózás nagymesterei közé legendaként vonult be. A sajtófotósok híres „társasága”, a többek között olyan világhírűvé vált alkotókkal, mint Robert Capa vagy Henri Cartier-Bresson, közösen létrehozott Magnum Photos társalapítójaként különleges helyet foglal el a fotótörténeti kánonban. David Seymour ’CHIM’ 1947-től 1956 novemberében bekövetkezett haláláig tagja volt az ügynökségnek.
CHIM Varsóban született 1911-ben David Szymin néven, majd Párizsba költözött művészetet tanulni, és nem sokkal később a fotózás került élete középpontjába. Innen indul életműve, amely az emberiséget kísértő szocioportrék összességeként mond kritikát a 20. század turbulens történelmi eseményeiről: a francia Front Populaire történetétől a spanyol polgárháborúig, vagy a második világháború rombolásától Izrael állam megszületéséig. A most Budapesten debütáló kiállításon bemutatott felvételek válogatást adnak abból a sok száz tekercsből, amelyeket CHIM az Egyesült Nemzetek Szervezete által a gyermekek jogainak védelmére akkoriban létrehozott UNICEF felkérésére készített a háború által leginkább sújtott országokban: Németországban, Ausztriában, Görögországban, Olaszországban, Magyarországon és szülőhazájában, Lengyelországban. Sokak számára ezek a fotók világítottak rá arra, hogy kik voltaképpen a háború legkiszolgáltatottabb áldozatai, CHIM felvételei így különleges szolgálatot tettek a béke ügyének.
KAPCSOLÓDÓ PROGRAMOK:
Chim fotói remek alkalmat nyújtanak a generációk közötti párbeszéd elindítására, a személyes múlt feldolgozására, emlékek továbbörökítésére: nagyszülők mesélhetnek személyes emlékeikről gyermekeiknek, unokáiknak a tárlat fotóit nézve. A kiállításhoz több korosztályra kidolgozott múzeumpedagógiai foglalkozást ajánlunk iskolai csoportok számára. A híres fotós sorozatát alapul véve a XX. század történelmének egy fontos, nehezen feldolgozható időszakát szeretnénk az általános és középiskolásokhoz közelebb hozni. Az Átfestett fényképek a múltból illetve a Chim fotóinak története című foglalkozásaink a 7-12 illetve a 13-18 év közötti gyerekek és fiatalok iskolai oktatását egészíti ki. A múzeumpedagógiai foglalkozás részletes leírását megtalálhatják honlapunkon.