A rendezvény célja, hogy a Magyar Iparművészeti Főiskolán (ma Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) mintegy negyven évig (1956-tól 1996-ig) oktató művész életébe több síkon engedjen bepillantást. A teljes életművet átfogó kiállítás, valamint a szakmai konferencia segít abban, hogy megismerjék Csekovszky Árpád helyét a magyar művészettörténetben, valamint művészi és pedagógiai hatását az utána jövő generáció alkotói és művészetoktatói munkásságában.
Csekovszky Árpád 1956-ban diplomázott, mesterei Borsos Miklós és Gádor István voltak. Erkölcsi tartását hite, tehetsége és szorgalma által a műterem csendjében tudta megőrizni a diktatúra idején. Bár számos külföldi díja és nemzetközi diplomája a térségben korán ismertté tette, itthon nem kapott méltó elismerést. Ennek ellenére a XX. század második felére a nemzetközi kortárs kerámiaművészet meghatározó alakjává vált. Rendkívüli szorgalommal és alapossággal dolgozott, egy-egy nagyívű sorozatával gyakran évtizedekig foglalkozott. Többek között ennek köszönhetjük a páratlan hagyaték létrejöttét. A kerámiaszobrászat műfajában korábban ismeretlen technikai és formai újításokat honosított meg, képzőművészeti rangra emelve e hagyományosan iparművészeti ágat. Tanítványait érzékenyen instruálta, hagyta, hogy mindenki az egyéniségének megfelelő utat járja. Keze alól került ki a mai keramikusművész szakma reprezentánsainak döntő hányada. A Csekovszky-életmű sok tekintetben avantgárd, korát meghaladó és előremutató művészi teljesítmény.
A kiállítás és a konferencia kurátora és rendezője:
F. Orosz Sára DLA keramikusművész, művészeti vezető, Csekovszky Árpád Művészeti Közalapítvány
Halasi Rita Mária galériaigazgató, PONTON Galéria, MOME
CSEKOVSZKY Konferencia
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Csekovszky Árpád Művészeti Közalapítvány tisztelettel meghívja Önt a CSEKOVSZKY (1931-1997) kiállításhoz kapcsolódó konferenciára 2010. december 10-én, pénteken 10 órára az egyetem Ponton Galériájába.
Kocsihajtó, 1962
A konferencia programja:
Kopek Gábor egyetemi tanár, a MOME rektora
Barcza Dániel mb. intézet igazgató, MOME Design Intézet
Pap Gábor művészettörténész
Tóvölgyi Katalin keramikusművész, Csekovszky Árpád egykori tanítványa
Wehner Tibor művészettörténész, Magyar Művelődési Intézet, Képző- és Iparművészeti Lektorátus