A Váczy Péter-gyűjteményben (Nefelejcs köz 3.) február 28-ig Cziráki Lajos (1917-2003) Munkácsy-díjas festőművész rajzai láthatók.
„A rajz a kép lelkiismerete, az az alkotóeleme, amelynek erkölcsi-magatartásbeli megfelelőjét: felelősségtudatnak nevezzük” – vallotta Cziráki Ortega y Gasset spanyol filozófussal együtt.
Cziráki ceruzát tartó keze könnyedén siklott a papíron. Nagy pontossággal ki tudott fejezni néhány vonallal egy-egy hangulatot, emberi érzelmet, vagyis a megfoghatatlant. Aki figyelemmel kísérte Cziráki Lajos művészi pályáját, látogatta kiállításait, megismerhették munkájának minőségi voltát és sokoldalúságát. A tematikus olajképek sorát festette meg és mutatta be számos helyen, évtizedeken keresztül. Bemutatkozott portréfestőként, valamint szobrok, reliefek alkotójaként. Utoljára önálló grafikai kiállítása Hamburgban volt, 1984-ben. Egyházművészeti munkája is jelentős.
„A földhözragadtság közegében … alakítja ki magatartásának azt az utánozhatatlan, udvarias eleganciáját, amely nem lekezelő, hanem felemelni akaró.”