Czóbel Béla a 20. századi magyar művészet egyik legjelentősebb alakja, aki nemcsak hazánkban népszerű, de nemzetközi viszonylatban is a legismertebb festőink közé tartozik. Azon kevés alkotónk egyike, aki külföldi letelepedése után sem szakította meg kapcsolatát a szülőfölddel. Szemben mondjuk Moholy Nagy Lászlóval, Victor Vasarelyvel vagy Kepes Györggyel mindvégig megőrizte szoros kapcsolatát a haladó művészet hazai szereplőivel, és az egyre inkább bezárkózó ország számára a nyugati progresszív irányzatok egyik legfontosabb közvetítőjévé vált. Egyszerre volt a nagybányai neós „belharc” kirobbantója, a Nyolcak tagja és a század elejének legvirulensebb francia törekvésének, a Fauve-ok mozgalmának meghatározó alakja.
Mint világpolgárnak, alkotásai Amerikától Magyarországig számtalan helyen megtalálhatók, óriási feladat elé állítva azokat a kutatókat, akik a teljes, vagy a részleges életmű rekonstruálására törekednek.
A most bemutatott kiállítás apropóját is Czóbel Béla ismeretlen képei szolgáltatják. Kivétel nélkül olyan alkotások, melyek a II. világháborút követően egyszer sem szerepeltek a nyilvánosság előtt. Sőt ez a húsz olajkép, akvarell és pasztell ezidáig Czóbel monográfusainak figyelmét is elkerülték. Ebben a mester teljes életművét reprezentáló kis válogatásban a század eleji fauve-os időszaktól a kései szentendrei darabokig egyaránt találhatunk kvalitásos darabokat.
Egy soha nem látott Czóbel-gyűjtemény
A képek november 3-án 17 órától lesznek megvásárolhatóak a galériában. Nyitvatartás: 2010. november 3-án 17 órától november 6-án 13 óráig.