1848. március 15-ének reggelén a forradalmi tömeg a Landerer és Heckenast nyomdához vonult és ott kinyomtatták Petőfi Sándor Nemzeti dalát és a forradalom vezetői által megfogalmazott Tizenkét pontot, melynek az első követelése a következő volt:
Kivánjuk a’ sajtó szabadságát, censura eltörlését.
A sajtószabadság kérdése azóta is folyamatosan napirenden van, úgy az autokrata rezsimekben, mint a liberális demokráciákban, ahol, úgy tűnik, szintén tartani lehet a polgári szabadságjogok csorbulásától.
A sajtó- és szólásszabadság fogalma szorosan kapcsolódik a cenzúra és öncenzúra kérdéseihez, az internet szabályozásához, a szerzői jogok és a tudás privatizálásának problémáihoz, ahogy szintén összefüggést mutat a társadalmi berendezkedés szabályozottságával, a tiltakozás lehetséges eszközeivel, a nyilvánosság feletti ellenőrzés jogával és az emberi jogok általános helyzetével is. Ezért a sajtószabadság mindig is a legfőbb követelések közé tartozik, amikor nyílt, demokratikus társadalmak megteremtése a cél. A kiállítás keretében válogatást mutat be a Blinken OSA Archívum az ott őrzött magyar szamizdat gyűjteményekből.
Ezek a nem hivatalos kiadványok: folyóiratok, könyvek, kisnyomtatványok, valamint audiovizuális dokumentumok voltak az első repedések a kommunista rendszeren, amelyekben a fiatal értelmiségiek egyre nagyobb teret hasítottak ki egy csaknem autonóm kulturális és politikai diskurzus számára.
Míg a sajtószabadság kérdése rendre előtérbe kerül különböző progresszív kérdések nyilvános megvitatásakor, a fogalmat egyre inkább használják üres politikai szlogenként is, leegyszerűsített, elfogult és populista viták tárgyaként. Úgy tűnik, hogy a közösségi média és a fake news kapcsolatára vonatkozó mostani viták kikezdték a hagyományosabb médiumok (a nyomtatott sajtó, a rádió és a televízió) fontosságát.
Ezért az OSA szamizdat gyűjteményéből bemutatott mostani válogatást olyan középiskolások végezték a nemzetközi „Építsük együtt a demokratikus Európát!” projekt keretében, akik digitális bennszülöttekként tekintettek vissza erre a korszakra, és fedezték fel ezeknek a régimódi médiumoknak a kapcsán feltűnő technikákat, taktikákat, témákat és társaságokat.
Kurátorok:
a budapesti Közgazdasági Politechnikum diákjai
BAJI Rebeka Jázmin, BALÁZS-PIRI Noémi, DEÁK Róza, ERDÉLYI Panna, FÁBIÁN Fanni, FRANK Dániel, HORVÁTH Flóra, LUKÁCS Lea, KLUPÁCS Andor, NAGY Levente, TÓTH Kata, TURI Samu
és tanáraik
Rob DAWSON, KELEMEN Hajna, VARGA Adrienne, NAGY Ilona, SURÁNYI Anna