Az “Emberek a porcelángyárból” című kiállítás az antropológus Ewa Klekot és a keramikus Arkadiusz Szwed kutatómunkájának eredménye, amely a culture.pl márkanéven működő Adam Mickiewicz Intézet és a Lengyel Intézet szervezésében kerül bemutatásra 2019. január 17. és február 28. között Budapesten, a Platán Galériában.
Megnyitó: 2019. 01. 16. (szerda), 18.00
Megnyitja: Mayer Kitti, design-teoretikus
A porcelánedények csillogó és sima felülete a tisztaságot és tökéletességet idézi fel. Ha az ujjunk vagy ajkunk nyomot hagy a porcelánon, szeretnénk letörölni, eltávolítani, visszaállítani a tökéletességet, eltörölni a tökéletlen, múló emberi testiséggel való kapcsolat nyomait. Nem akarjuk tudni, hogy előttünk ki és hányszor érintette a csészét.
A Kéznyomok étkészlet üzemi gyártósoron készült, úgy, hogy a kesztyűben dolgozó munkások kobalt-kloridba mártották az ujjaikat. Az érintésük nyoma szinte láthatatlan maradt egészen a kiégetésig, amikor a kobalt sötétkék színűre változott. A porcelán így megőrizte megmunkálója kezének érintését, feltárva az „emberi tényező” szerepét az ipari termelésben. A projekt egy keramikus és egy antropológus együttműködéséből született meg.
Az étkészletet az Emberek a porcelángyárból projekt részeként gyártották le Ćmielówban, az egyik legrégebbi lengyel porcelángyárban, amely jelenleg a Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. (Ćmielów és Chodzież Lengyel Porcelángyár Rt.) tulajdona. Az Emberek a porcelángyárból projektet a Tudományos és Felsőoktatási Minisztérium erőforrásaiból finanszírozták a Humanisztikai Fejlesztés Nemzeti Programja keretén belül, 2016-2018 között.
A kiállítás az Adam Mickiewicz Intézet kezdeményezésére és közreműködésével jött létre. Sikerrel került bemutatásra 2016-ban Izlandon (Design March), 2017-ben Csehországban (Designblok), valamint a következő évben Ljubljanában a Szlovén Néprajzi Múzeumban az UNICUM 2018 Kerámia Triennálén.
Az “Emberek a porcelángyárból” budapesti bemutatója a Lengyel Intézet társszervezésében került megrendezésre.