Családok XIII: FEKETE NAGY CSALÁD
Megnyitó: 2014. február 7-én 18 órakor
Megnyitja: Beke László művészettörténész
Lukács Miklós cimbalomművész
Fekete Nagy Béla (1905-1983) Pécsen született, tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán és a Budapesti Műszaki Egyetemen végezte. Alapító tagja volt a Szocialista Művészcsoportnak, a Szentendrei Iskolának és a háború után az Európai Iskolának is. 1944-es embermentési cselekedeteit – mintegy 1200 zsidót és katonaszökevényt mentett meg hamis papírokkal – 2012 decemberében ismerte el a Yad Vashem Intézet a Világ Igaza kitüntetésével. Három nagyobb periódus ismert tőle, tán a legfontosabbak és a legismertebbek az 1965-ös nyugdíjba vonulása után készített viaszpasztell festményei. Igen visszavonultan élt, nem kért és nem is kapott semmilyen elismerést a magyar államtól, pedig erre méltán számíthatott volna. Munkássága alig feldolgozott.
Felesége, a zsidó származású Barta Éva (1916-1994) Budapesten született és a Képzőművészeti Főiskolát végezte el, ahol Szőnyi István növendéke volt. 1938-ban Párizsba utazott, itt kezdett el kerámiával foglalkozni. A háború kirobbanása után Fekete Nagy Bélával hazatért. 1941-től kerámia ékszereket és gombokat készített abban a mára már elhíresült kerámiaműhelyben, ahol az előbb említett embermentési akcióban a hamis papírokat is előállították. Az ötvenes évektől tűzzománcot és kavicsot is felhasznált ékszereihez. Műhelyében alkalmazta a korszak sok, máshol munkát nem kapott művészét, többek között Anna Margitot, Bródy Verát, Vajda Júliát, Jakovits Józsefet, Drégely Lászlót. Művei számos alkalommal szerepeltek divatbemutatókon és kiállításokon.
Fiuk Fekete László 1949-ben született Budapesten. Az Iparművészeti Főiskolán diplomázott 1974-ben, ahol mestere Schrammel Imre volt. 1992-től a New York-i Garth Clark Galéria állandó tagja. Porcelán és kerámia szobrai megtalálhatóak a Museum of Arts and Design New York, a Museum of Fine Art Houston, a Museum of Modern Art Dallas, a Carnegie Art Institute Pittsburgh és a Gardiner Museum Toronto gyűjteményeiben. Budapesten él és dolgozik. Idén Milwaukee-ban (USA) a National Council on Education for the Ceramic Arts kongresszusán állít ki, valamint Párizsban a Galerie Reboursban lesz önálló kiállítása.
Fekete Nagy Béla unokája, Fekete Réka 1982-ben született Budapesten. 2004 óta Amszterdamban él, ahol 2010-ben diplomázott kortárs ékszer szakon a Gerrit Rietveld Akadémián. Több önálló és csoportos kiállítása volt Hollandiában, Belgiumban és az Egyesült Államokban. 2011 óta különböző nemzetközi művészeti vásárokon is részt vett Londonban, Münchenben, Chicagóban és Rotterdamban. 2011-ben Michigan-ben (USA) a Crainbrook-i Művészeti Akadémia vendégművésze volt. Az amszterdami Ra Galéria valamint a San Franciscói Velvet da Vinci Galéria állandó tagja.
Fekete Nagy Béla másik fia, Fekete János (1933-1998) Budapesten született. A Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetem esztétika szakán végzett. 1969-71 között egyénileg ill. a No 1 csoporttal több kiállításon vett részt képeivel. 1971 után szüneteltette alkotói tevékenységét, melyet csak az 1990-es években kezdett újra. Ez után kiállított többek között a Fonó Buda Zeneházban és a Hotel Flamencóban.
Fekete Nagy Béla unokája, Fekete Zoltán 1979-ben született Budapesten. 1991 óta foglalkozik kerámiázással, először a Budapesti Művelődési Központ műhelyében, majd 2002-től az S.K. Műhelyben Ferenczyné Saás Kinga tanítványaként. Az S.K. Műhely más tanulóival közösen állított ki a VAM Design Galériában és a XII. kerületi Önkormányzat Folyosógalériájában. Nyári tematikus alkotótáborokban vett részt Magyarpolányban, Nemesdéden és Siófokon.