A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány második alkalommal rendezi meg a FRISS kiállítást azzal a céllal, hogy bemutassa a legfiatalabb képzőművész nemzedék legjobbjait. Az idei válogatás azonban már nemcsak a hazai kínálatból merít: a FRISS EURÓPA / FRESH EUROPE európai körképet ad arról, milyen szerteágazó kifejezési formák és művészeti megközelítésmódok jellemzik ma a fiatalokat. Nem egy közös stílust próbál feltárni, hanem egy generáció sajátos érzékenységére világít rá. A közös jellemző az elmélyült munka, a gondolati tartalom professzionális kivitelezése.
Az alkotásokat a műfaji határok közötti átjárhatóság, a vizuális nyelv rugalmassága, a művészettörténeti hagyományok bátor továbbgondolása jellemzi.
Az idei FRISS-re a KOGART a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói mellett 5 külföldi egyetemről hívott meg végzős diákokat. A kiállítás alcíme: Formálódó identitások – változó határok. A téma tehát az európai identitás, vagyis hogy hogyan viszonyul a legfiatalabb alkotók identitás-keresése Európa új, folyamatosan módosuló határaihoz. Olyan műveket válogattunk össze, amelyekben fiatal alkotók vallanak saját helyzetükről, arról, hogyan próbálják elhelyezni magukat a társadalmi és a művészeti térképen. Hogyan és milyen eszközökkel foglalkoznak a politika-gazdasági átalakulás személyes dimenzióival az EU régi és új tagországaiból érkezők. A kiállított alkotások mind művészeti, mind társadalomkritikai tartalmuknál fogva új és releváns állításokat fogalmaznak meg.
A kiállítás a legfiatalabb európai művész generációra koncentrál, akik számára Európa megértése többé nem Kelet- és Nyugat-Európa szembeállításán illetve elkülönülésén alapul. Az átjárhatóság, szabad határátlépés fizikai és információs technológiai szempontból egyaránt meghatározó élménnyé vált, és lehetővé teszi egy közös, Európa-szerte érthető utalás/szimbólum/metafora rendszer alkalmazását. Ez lehet az új európai generáció közös vizuális nyelvének alapja.
A meghívott egyetemek kiválasztásánál arra törekedtünk, hogy nagyobb részben legyenek jelen az új EU tagországok, vagyis régiónk és kisebb részben nyugat-európai országok. Öt külföldi egyetemről intézményenként 3 művész, és 16 magyar művész alkotásait állítjuk ki.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem mellett partnerünk volt: a csehországi Usti nad Labem-i Jan Evangelista Purkyne Egyetem, a lengyel Poznani Képzőművészeti Egyetem, a Pozsonyi Képzőművészeti Egyetem, a Bécsi Képzőművészeti Egyetem és a grenoble-i Képzőművészeti Egyetem.
Kurátorok: Dr. Iványi Brigitta, Michal Kolacek, Marek Wasilewski
A kiállító művészek:
Dabi István, Páll Zoltán, Varga Eszter, Németh József, Boros Miklós János, Tóth Ágnes, Szabó Norbert, Szörényi Beatrix, A. Király András, Maróti Dénes, Antal Balázs, Batykó Róbert, Töttös Kata, Verebics Katalin, Germán György, Molnár László Simon, Silvie Milkova (CZ), Martin Odehnal (CZ), Lukas Berta (CZ), Andrea Bartošová (SK), Martin Sedlák (SK), Alena Timkovicova (SK), Krzysztof Lukomski (PL), Tomasz Mroz (PL), Tomasz Partyka (PL), Nikola Hansalik (A), Nobuhiko Numazaki (A), Matthias Baumgartner (A), David Lefebvre (F), Camille Laurelli (F), Hikaru Miyakawa (F).