Az egyházak felhívására holland és flamand családok ezrei vállalták, hogy néhány hónapra magukhoz vesznek egy-egy megárvult, vagy legyengült egészségű kisfiút vagy kislányt a háborútól meggyötört Magyarországról. A gyermekek általában 4–5 hónapot töltöttek nevelőszüleiknél, de számtalan közülük 2–3 évig maradt, és sokakat örökbe is fogadtak.
A gyermekek nagyszerű kapcsolatteremtőnek bizonyultak; a következő évtizedek tanúsága szerint többet tettek a holland–magyar kapcsolatok szorossá válásáért, mint a hivatásos diplomaták. 1944–48 között és az 1956-os forradalmat követően is megindult a nagylelkű segélyakció; újra gyermekek ezrei találtak meleg holland és flamand családi otthonokra. A három fontos, XX. századi történelmi korszakból származó iratok, fényképek és apró személyes emlékek felidézik az utazások szervezésének körülményeit és a hajdani „nyaraló” gyermekek emlékképeit.
Gyermekvonatok
Megnyitó pénteken 15 órakorHollandiába és Belgiumba ötvenezernél is több gyermeket vittek a vonatok testileg-lelkileg megerősödni az 1920-as években, az I. világháború után. A megnyitót megtisztelő ismert hollandiai, flandriai és magyar személyiségek ajánlják majd a sajtó révén a nagyközönség figyelmébe a múlt dokumentumait és a jövő lehetőségeit. A kiállítással egy időben induló új nagykövetségi honlap ugyanis lehetőséget kínál arra, hogy a világhálón keressék meg nagyszüleik, szüleik hollandiai és belgiumi „családjainak” ma élő tagjait, megismerjék egymást és – remélhetőleg nagy kedvvel – folytassák a családi kapcsolatok ápolását.