A Várfok Galéria kísérleti terében, a Várfok Project Roomban újfent egy fiatal külföldi képzőművész kap teret az önálló bemutatkozásra, legfrissebb munkáit kiállítva.
Flavia Pitiş 1978-ban született Fogarason (RO), tanulmányait a bukaresti Grigorescu Nemzeti Képzőművészeti Egyetemen végezte 1997-2002 között, festő szakon, majd, egyéb tanulmányi projektek mellett, 2004-ben egy képelméleti kutatói ösztöndíjban vett részt Firenzében (IT).
Pitiş műveit a hazai közönség 2012-ben láthatta először a budapesti Várfok Galériában megrendezésre került csoportos, a bukaresti Nasui Galleryvel együttműködésben létrehozott a „Valóság esszenciái” című kiállításon, melynek legutóbbi állomása a nagyszebeni (RO) Brukenthal Múzeumban volt látható.
Pitiş festészete elsősorban emlékekből építkezik: kiemelkedő szerepet kap művein a személyes múlt, az önazonosság folyamatának kialakulása, így gyakran merül el saját emlékeinek, tapasztalatainak feltárásában, melyet a festészet nyelvére átültetve egy időn kívüli síkba, egy képzelt, párhuzamos valóságba ültet át, így biztosítva átjárást (nem csak saját magának) vélt és valós dimenziók között: gyakran játszik el a gondolattal, hogy a valóságból illúziót, az illúzióból pedig valóságot teremt.
Pitiş utóbbi években festett műveire továbbra is egy sötét tónusú hangvétel jellemző: időtlen dimenzióba kap belépőt a néző, amely térbe a bizonytalanság érzetével érkezik. Pitiş jelenésekre emlékeztető alakjai földrajzi támaszpont nélkül, kiszakítva eredeti kontextusukból öltenek testet. Legújabb munkáinál a fiatal román festő a valós események lefolyásába helyezi magát, rögzítve az egy időben lehetőségként feltárulkozó megoldások különböző végkimeneteleit. Intenzív, felkavaró, néhol már-már émelyítően sűrű rétegződés fogadja e „megfoghatatlan valóságba” bátorkodót. Idővel viszont a rétegek lassan leválnak egymástól, elengedik alanyukat, hagyják kibontakozni az egymásra épült, egymásba fonódó, sőt összeolvadó elemeket. Pitiş számára az érzékelhető valóság másként kerül értelmezésre minden egyén felfogásában, azaz nem „létezhet” egyöntetűen megállapítható „valóság”, ráadásul minden döntés egy újabb „forgatókönyvet” helyez kilátásba, mely szintén új, „valós” aspektusokat hoz felszínre, kiegészítve a vélt, tényszerű dimenziót. A festő egy folyamatot sűrít tehát egyetlen síkba, összeütköztetve két valóság találkozását, melyek tér és idő tekintetében egymást fedve kebelezik be az organikus élet elemeit.
Flavia Pitiş művei budapesti kiállítását megelőzően szerepeltek többek között a 2012-es liverpooli biennálé keretében (Colouring the Grey), a közeljövőben pedig, 2014 tavaszán Dániában, Koppenhágában mutatkozik be egyéni kiállítás keretében.
A kiállítás a bukaresti Nasui Gallery (RO) együttműködésével jött létre.