A kiállítást szerdán 19 órakor Csizek Gabriella kurátor (Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház) nyitja meg. A megnyitón fellép: Batarita táncművész.
A Kertemlékezet a művész egy személyes, családi élményét dolgozza fel, gyermekkora mitológiájához tér vissza. Amikor Katarzyna Majak úgy döntött, hogy a szülői háztól távol, Varsóban szeretne letelepedni, édesapja, hogy támogassa lakásvásárlását eladta szeretett kertjét, mellyel mély űrt hagyott. Ezt a traumát dolgozza fel Majak. Egy olyan kert történetét meséli el, amely a valóságban már nem, de benne tovább él.
A Kertemlékezet a családi kert elvesztése által inspirálódott projekt, amely a gyökerek kereséséről szól. A művész a fa, azon belül is az almafa és a kert archetipikus jelentését használja fel, amely az emberiség őstapasztalataihoz nyúlik vissza. Számos szimbólum kapcsolódik hozzá, alapszimbólumként végigkíséri az emberiség egész fejlődéstörténetét, mindennapos és szakrális is egyben. Ezáltal ölt a családi történet, mitologikus, biblikus jelleget. Az egyes, erre a műre adaptált terekben az almafákból álló installáció „lebegő” formát vesz fel, melyet légzés hangja egészít ki. A térben felfüggesztett fák gyöngéden lebegnek, mint a képzeletben, mintegy a szél által meghajlítva egyfelé hajlanak. Ezt egészíti ki Katarzyna Majak önarcképe, amely a családi otthonban készült, és amelyet egy hímzett fa motívummal díszített kendő keretez, a pravoszláv ikonokhoz hasonlóan. A művész egyben a biblikus Éva, egy új Éva, aki sorsának beteljesülését várja. Majak azonosulni akar a kerttel, a légzéssel, a családi élethez, az emlékekhez, az örökkévalósághoz tér vissza, és az örökkévalóság után vágyik.