Kiegészítés. Brückner János (2015. évi Smohay-díjas) képzőművész kiállítása
Szent István Király Múzeum
Új Magyar Képtár
2016. szeptember 16. – október 23.
Vernisszázs:
2016. szeptember 16. péntek, 19 órától
A látogatók a múzeum kávézójában beváltható ingyen kuponokat kaphatnak különböző, a kiállításhoz kötött tevékenységekért cserébe (pl: egy szelfi a papírbábukkal facebookra feltöltve = 1 ital)
Helyszín: Új Magyar Képtár, Székesfehérvár, Megyeház u. 17.
A kiállítás további programja: a múzeum udvarában és a kávézóban elhelyezett bábuk múzeumi bemutatása: 2016. október 7.
2016. évi Smohay-díj átadása: 2016. október 7.
Új Magyar Képtár
Székesfehérvár, Megyeház u. 17.
Bemennél egy múzeumba, ami mellett évek óta inkább csak sörözni szoktál? És ha az is ki van állítva, amit te firkáltál össze?
Adott egy múzeumi tér, amely roskadozik a lenyűgöző gyűjteményétől, ugyanakkor kívül esik a közönség látóterén és kong a látogatók hiányától. Az épület kertjében adva van a város egyik leghangulatosabb és frekventáltabb kávézója, amelynek vendégköre nem is sejti, milyen kincsek rejtőznek pár emelettel a feje felett. Mindebből pedig értelemszerűen következik a kérdés: hogyan lehetne áthidalni ezt a térben elenyésző, mégis makacsul fennálló távolságot?
Erre ad választ a Kiegészítés, amely vezető fonálként kíván működni a kávézóba rendszeresen visszatérő vendégek és a múzeumban közönség után sóvárgó műtárgyak között. Az utat jelző kenyérmorzsák itt azonban Brückner János munkái, amelyek a múzeum már meglévő adottságaira építve arra sarkallják a látogatókat: vegyék birtokba a teret, lépjenek interakcióba a kávézóban elhelyezett tárgyakkal, majd fedezzék fel az intézményben kiállított műveket is.
Ugyanezt teszi maga Brückner is, aki műveit nem egy különálló teremben, a már meglévő munkák helyén, sokkal inkább azokhoz kapcsolódva, gerilla-módszer szerűen helyezi el a térben, ezzel is hangsúlyozva: a művész alakja sokkal kevésbé fontos, mint a művek egymás közti, illetve a művek és a közönség kommunikációjának megteremtése. Így tud végül összeérni a második világháborút követő magyar művészek munkáiból összeálló gyűjtemény a kortárs megközelítéseken keresztül az újonnan megszólítani kívánt múzeumi közönséggel. (Sárai Vanda)
Kurátor: Bencze Péter