Külföldön élő magyar művészek vezetésével alkothatnak a műfaj iránt érdeklődők az artKARFT Collage Studio szervezésében. A résztvevők Budapest legizgalmasabb tárgyai között, az artKRAFT indusztriális ipari terében dolgoznak majd.
A Kollázs Világnapot 2018-ban hirdette meg először a montreali székhelyű, kortárs kollázsművészekre fókuszáló Kolaj magazin. Az ok és a cél az volt, hogy a világ minden tájáról kapcsolódhassanak a kollazsiszták, és minden év május második szombatján egy olyan kifejezési módot ünnepeljenek – a sok szempontból széttöredezett világban -, ami éppen arról szól, hogy teljesen eltérő, látszólag össze nem illő részletek egymás mellé helyezve hogyan hoznak létre új formákat, gondolatokat, történeteket.
A kollázsközösségek világszerte aktívak – egyre több fesztivál, nemzetközi kiállítás szerveződik, egyre több médium használja illusztrációként a kollázst. 2018-ban, az első kollázs világnapon 26 ország művészei vettek részt 50 eseménnyel: művészeti közösségek, múzeumok, galériák, iskolák szerveztek változatos programokat, workshopokat.
Idén a 2018-ban alapított artKRAFT Collage Studio is részt vesz a nemzetközi programban: május 11-én az artKRAFT indusztriális kiállítóterében 2 workshop is lesz magyar, de külföldön élő művészek vezetésével.
ARCOK és MADARAK
Susanna Lakner, Stuttgartban élő kollázsművész ARCOK workshopján – ahogy a neve is mutatja – a résztvevők arcokat alkotnak majd. Mi történik, ha keverjük a férfi arcokat a nőivel, az emberit az állatival? Milyen, ha ötvözünk egy arcot egy gépalkatrésszel, növényi elemmel, használati tárggyal, vagy egy igazi arcot egy mitológiai alakkal? A workshopon fára dolgoznak a résztvevők újságokból, plakátokból. „Első, számomra művészinek számító képemen az Erzsébet téri szökőkút naptárból kivágott női alakját ültettem egy Eames fotelbe. Tökéletesen passzoltak az arányok és nagyon boldog voltam, hogy ilyen szürreális dolgot tudok alkotni” – mondja Susanna Lakner a saját indulásáról. (Susanna Lakner munkáiról bővebben itt)
A MADÁR-KATALÓGUS workshopot Szántó Sári, Moszkvában élő grafikus, kollázsművész vezeti majd. A résztvevők kipróbálhatnak több különböző technikát a kollázson belül, részfeladatokat kapnak, végül ezekből a munkákból áll majd össze egy zine – változatos alapanyagokból: lesz papír, gomb, cérna, újság. „Igazából bármi, aminek minimum egy szeme és egy csőre van, az madár, úgyhogy igazán nem lesz nehéz dolgunk” – mondta a workshopról Szántó Sári, aki – elmondása szerint – a munkafolyamat közben engedi, hogy a felhasznált anyagok vezessék a kezét. Amit különösen élvez a kollázskészítés közben, azok a történetek, amik az egymás mellé kerülő darabok kapcsán kipattannak a fejéből. A képein sokszor van szöveg, és rajzzal is kiegészíti őket. (Szántó Sári munkáiról bővebben itt)
A workshopokról további információk itt.