A pozsonyi székhelyű Első Szlovák Befektetői Csoport gyűjteményéből összeállított kiállítást a kollekció koncepciójának szerzője és annak kurátora Zuzana Bartošová művészetkritikus állította össze, aki 2000-ig az AICA Szlovák szekciójának elnöke volt. Az anyag súlypontját a 70-es – 80-as évek nem hivatalos művészetéhez tartozó alkotók művei adják. Ezen túlmenően a kiállítás célja a szlovák képzőművészet egyediségének és egyúttal nemzetköziségének bemutatása. A gyűjteményt több szlovákiai galériában, valamint külföldön (Prága, Bécs, Passau, Krakkó) is bemutatták már.
Három részletesebben is bemutatott életmű ad mélyebb betekintést a kortárs szlovák képzőművészetbe a nemzetközi művészeti életben is ismert J. Želibská, A. Mlynárčik és J. Koller. Mellettük a 60-as évek informel irányzata, az új figuráció (J. Jankovič), a gesztuális absztrakció, a pop-art (S. Filka, J. Želibská) a művészet pluralizmusát képviseli. Ebben tehát nemcsak az introvertált és egzisztenciális irányzatok játszottak jelentős szerepet, a lírai absztakciótól a figuratív expresszióig, hanem továbbiak is, amelyek az alkotás racionális kiindulópontját az avantgard világnézettel ötvözve alkalmazták. Így nagy hatása volt a konstruktivizmusnak is (A. Klimo, J. Bartusz), aminek kiemelkedő női alkotói A. Miertušová. T. Klimová és D. Binderová. A kiállítás bemutatja M. Dobešt mozgás- és fénykompozícióit is.
Az akció- és konceptuális művészetet (R. Sikora, P. Bartoš, A. Mlynárčik, J. Koller, D. Tóth, J. Meliš) a hivatalos kultúrpolitika Csehszlovákia megszállása után (1968) elutasította. De az elutasított művészek között volt I. Štepán experimentális objektumaival, V. Havrilla és individuális mitológiája, valamint M. Bartuszová installációi.
A 70-es – 80-as években további alkotók is megjelentek a nem hivatalos művészet színpadán, akik festészettel, rajzzal és grafikával foglalkoztak: M. Mindroch, D. Fischer, és M. Bočkay, illetve V. Kordoš fotografált akcióival a múlt műalkotásait tette magáévá.
A kiállítás bemutatja a festészet újjászületését a fiatalabb alkotók, S. Bubánová, I. Csudai és L. Teren műveinek segítségével. A fiatalabb generációhoz tartozó alkotók installációs művészetét I. Németh munkája képviseli.
A tárlathoz több szakmai és társművészeti program is kapcsolódik.
A kiállításon szereplő művészek:
Mária BALÁŽOVÁ, Andrej BARČÍK, Peter BARTOŠ, Juraj BARTUSZ, Mária BARTUSZOVÁ, Pavol BINDER, Danuta BINDEROVÁ, Milan BOČKAY, Klára BOČKAYOVÁ, Simona BUBÁNOVÁ – TAUCHMANNOVÁ, Ivan CSUDAI, Ladislav ČARNÝ, Marián ČUNDERLÍK, Milan DOBEŠ, Ľubomír ĎURČEK, Rudolf FILA, Stanislav FILKO, Daniel FISCHER, Vladimír HAVRILLA, Jozef JANKOVIČ, Igor KALNÝ, Michal KERN, Alojz KLIMO, Tamara KLIMOVÁ, Martin KNUT, Július KOLLER, Vladimír KORDOŠ, Patrik KOVAČOVSKÝ, Juraj MELIŠ , Igor Peter MELUZIN, Marián MEŠKO, Anastázia MIERTUŠOVÁ, Igor MINÁRIK, Alex MLYNÁRČIK, Marián MUDROCH, Ilona NÉMETH, Viktor ORAVEC, Milan PAGÁČ, Milan PAŠTÉKA, Vladimír POPOVIČ, Peter RÓNAI, Andrej RUDAVSKÝ, Rudolf SIKORA, Ivan ŠTĚPÁN, Laco TEREN, Milan TITTEL, Dezider TÓTH, Rudolf UHER, Miloš URBÁSEK, Emöke VARGOVÁ, Dušan ZAHORANSKÝ, Jana ŽELIBSKÁ.