A „média-gyár” egyrészt – helyi vonatkozásban – a Zsolnay Gyár mûvészeti örökségére, másrészt a késõmodern, áttechnicizált társadalomban megjelenõ, és az erre jellemzõ új képzõmûvészeti irányzatokra utal.
A fesztiválra több kurátort kértek fel, akik saját kiállítás koncepcióval, önálló blokkokkal szerepelnek a seregszemlén belül. A fesztivál célja egy olyan kortárs képzõmûvészeti fórum létrehozása, amely magában hordozza egy késõbbi biennále lehetõségét.
A gyár munkájába meghívást kaptak:
Buryzone Art Association, Pozsony
Diem Perdidi Association, Marseilles
DOKU Kunstverein, München
Delta Galéria, Arad
Tonner de Breste, St. Etienne
Likovnij Susret, Szabadka
Galeri@hlemmur, Reikjavik
A Média-gyár tematikus blokkjai
I. Centrumok és Perifériák – Kortárs Művészeti Tendenciák
kurátor: Tomek Wendland
A kortárs művészeti diskurzus egyikaktuális témája a saját perifériáinak feltérképezése.Szemtanúi lehetünk a művészet és a különböző kutatási területek, médiumok fogalmi átfedéseinek, ugyanakkor létezik egy nagyon szűk hagyományos értelemben vett művészeti szcéna is. A centrum és periféria viszonyában tulajdonképpen a periféria fogalom jelentéstartomány-változásának lehetünk tanúi. A program elméleti hátterét a rendezvényre meghívott, művészettörténészek, esztéták, tudósok biztosítják szeminárium, konferencia és kiállítás keretében.
II. alapzaj. net – Nemzetközi szimpózium és verseny a hálózati művészet témakörében
kurátor: Beöthy Balázs, Keserue Zsolt
Az alapzaj.net hazánkban az első nemzetközi érdeklődésre is számottartó rendezvény, amely teljes kapacitását a hálózati művészetnek szenteli. Az internettel egyre több ember kerül kapcsolatba, ezért fontos bemutatni e dinamikusan fejlődő műfaj legjelentősebb alkotóit. A meghívott művészek és teoretikusok egy háromnapos szimpóziumon multimédia- bemutatókat és előadásokat tartanak a net-artról, valamint saját alkotói tevékenységükről. A rendezvény fontos részét képezi egy nyílt, nemzetközi, net-művészeti verseny, melynek legjobb pályázatait, elemző prezentációk keretében mutatják be a közönségnek a projekt helyszínén, és a www.alapzaj.net címen található kétnyelvű weboldalon.
III. Interface
kurátorok: Bordács Andrea, Készman József
Az interface jelentése: találkozási pont, érintkezési felület, amely lehet fizikai, de metaforikus, metonimikus is, jelentheti kultúrák idő és térbeli találkozását, de adott időben különböző helyszínek közt létre jövő kapcsolatokat is. A 90-es évektől a film, nyomtatott szó és ember–számítógép-interface szent háromsága rejti magában mindazon metaforákat és információszervezési stratégiákat, amelyek a kulturális interface-eket táplálják. A jelen kiállítás ezeket a jelenségeket fiatal, elsősorban magyar képző-művészek munkáin keresztül igyekszik reprezentálni három nagy tematikus csoportba rendezve (Szimultán Struktúrák, Story on Board, Inter Space).
A mintegy kéthetes programot május elsején, egy ünnepi, Európai Majálissal zárul, ahol töbek között a fesztivál díjkiosztói, egész napos szórakoztató programok, akciók, balettelőadások, komolyzenei koncertek, performanszok, egyéb kulturális-művészeti programok, esti party, stb. zajlanak.