„A kiállításban családi fotókkal dolgozunk. Azt vizsgáljuk, hogy a képolvasás során hol van a határ dokumentum és fikció között. Léteznek-e újraépíthető történetek, vagy szükségszerű, hogy a befogadó szétszálazhatatlan emlékanyagok és a saját képzelgései között rekedjen.
Az foglalkoztat minket, hogy van-e keresnivalója a külső tekintetnek a családi fotók között, vagy a képek helye az albumokban van, és idejük véget ér az albumok felszámolásával? Mi közünk lehet ehhez? Adhatunk-e új feladatot ilyen kép anyagoknak és ha igen, nekünk mi a közvetítő szerepünk?
Terét vesztett szereplők-e a házi dokumentációk figurái, vagy rajtuk keresztül képesek vagyunk-e egyfajta feldolgozó munkára? Létezik-e a tanulás ilyen formája?
Két forrásunk van, egy isztambuli dobozban talált fotósorozat és a Víg utcai idősek klubjából néhány az ügyünkhöz csatlakozó néni album anyaga.
A Törökországban készült munka egy videóinstalláció, ami egy számunkra ismeretlen házaspár nyaralásáról készült fotó sorozaton alapul. A Víg utcai képanyaggal ellentétben, ezeknek a képeknek a szereplőihez semmiféle személyes kapcsolódás nem fűz minket, egyrészt meghaltak, mielőtt mi megszülettünk volna, másrészt, a kulturális kontextusa is idegen számunkra, ezáltal szabad képolvasást és alakítást biztosít.
A Víg utcai albumok és történetekből készülő installáció nem külön mutat be élettörténeteket, hanem egy családtörténetet mesél el, amit a nénik elmondásai és fotó anyagai alapján építünk fel. Nem célunk kiszolgáltatni őket, életüket kiállítani. A kiállítás nyitvatartása alatt minden nap variálunk majd a munkán és a hozzá tartozó szövegen vagy ábrán, így minden nap más aspektusból láthatjuk ezt a nem létező, mégis létező elemekből összegyúrt családtörténetet. Értelmezésében és technikai felépítésében az első installáció egy utcai teregetést, a másik az albumnézegetés rejtettségét idézi meg. Kiállításunk a nagyanyáink nappalijába száműzött merengésre kínál teret.”
(Czvetkó Fruzsina, kurátor)
megnyitó: máj. 22. 19.00
nyitvatartás: máj. 23-31.
Programok:
május 24.- tárlatvezetés
Szonja és Fruzsi mesélnek a munkákról és a munkafolyamatról
május 26.
19:00 – Múlt és jelenlét
Szemes Botond az ELTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola hallgatója tart előadást a Prae folyóirat Jelenlét (2018/2) száma kapcsán
május 27.
18:00 – Fotográfia c. film vetítése
19:30 – Mélyi József művészettörténész, az MKE Képzőművészet-elmélet Tanszék tanára és Lichter Péter kísérleti filmrendező, a PTE BTK Filmtudományi és Vizuális Tanulmányok Tanszékének tanára beszélget a Fotográfia c. film kapcsán
21:00 – Bohemian Betyárok akusztikus koncertje
május 29.
18:00 – Ellenarchívumok
Zemlényi-Kovács Barnabás képzőművészet-elméleti szakember tart előadást
19:00 – Talált fotók. #reflexiók Gellér Judit a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ kurátora tart előadást a privátfotó gyűjtemények, művészeti archívumok kapcsán
május 30.
19:00 – Bitó János koncertje
május 31.
18:00 – záróünneplés
művész: Koltay Dorottya Szonja
kurátor: Czvetkó Fruzsina