A Nemzeti kincsek Luthertől a Bauhausig Németországban című kiállítás azoknak a kincseknek a sokféleségét mutatja be, amelyeket az utóbbi ötszáz év során csaknem mintegy húsz múzeumban, levéltárban és könyvtárban gyűjtöttek össze és őriztek meg. A kiállítás olyan kulturális örökség létrejöttét tükrözi, amely Németország új szövetségi tartományaiból ered, és amely egész Németországban, sőt Európa számos országában is döntően befolyásolta a kultúrát és az identitást.
Nyolc fejezetben, csaknem 350 tárgy segítségével tárul elénk a múzeumok és gyűjtemények keletkezésének és fejlődésének izgalmas története. A lutheri reformáció következményeivel kezdjük barangolásunkat ebben a történetben (1). Utána a reneszánsz és a barokk Kunstkammerek néhány kiemelkedő példájával találkozhatunk (2), ezeket néhány pompás gyűjtemény követi: a drezdaiak a barokkot, a potsdami a Frigyeskori rokokót, a schwerini a barokk és a felvilágosodás határán álló művészetet mutatja be. Bach és Händel dallamai is ezt a kort elevenítik meg (3). A felvilágosodás szellemi közegébe a weimari Múzsák Udvara, Goethe és Schiller klasszikája, az Anna Amália-könyvtár válogatott darabjai vezetnek be (4). A wörlitzi, potsdami, muskaui és branitzi tájkertek szépségét filmen láthatjuk (5). A romantika fedezte fel a nemzeti kulturális egység eszméjét. Művészek és irodalmárok közvetítették a nacionalista és a szabadelvű gondolatokat is. Hogy saját múltjukról bizonyságot adjanak, a kortársak emlékművek sorával ápolták a költők, gondolkodók és zeneszerzők kultuszát (6). A következő fejezetben a Drezdában és Lipcsében a 19. század során kialakult természettudományi, néprajzi és zenei szakmúzeumok világa tárul fel (7). A 19. század folyamán Lipcsében, Chemnitzben és Halléban számos polgári mecénás hozott létre olyan gyűjteményeket, amelyek a kortárs művészetet kísérelték meg múzeumban bemutatni. A Bauhaus nemzetközi kitekintésű modernitása zárja le a kiállítást (8).
A látogatók további információkat találnak a résztvevő intézmények jelenéről és múltjáról a kiállítás közelében elhelyezett médiaállomásokon. A kétkötetes, német és magyar nyelvű katalógus részletes és gazdagon illusztrált áttekintést nyújt a kiállításról. Luthertôl a Bauhausig nemzeti kincsek Németországból időszaki kiállítás az A épület I. emeletén.