A velencei biennálé mottójául a Deyan Sudjic főkurátor a NEXT angol kifejezést választotta. A kiállító országok által adott válaszok között a probléma egyik legérdekesebb, a szokványostól leginkább eltérő, a legkézenfekvőbben értelmezett megoldását a német pavilon mutatta be. Jól bejáratott, ismert és elismert mesterek illetve művek helyett a német kurátorok – az ő szóhasználatukkal élve – a szakma utánpótlása felé fordultak. Fiatal építészhallgatók Németország szerte azt a feladatot kapták, hogy az európai építészettörtének egyik legfontosabb kiindulási problémájával, a téralakítással foglalkozzanak egzakt módon, mindenki számára egységesen meghatározott és kontrolált játékszabályok szerint: a velencei német pavilon központi terének /12,5×16,5×10,7m/ újraértelmezése egy 1:33 méretarányú, tetszőleges anyagú makettben.
A kiállítás tényleges anyaga, a hallgatók munkái a német pavilon két oldalsó szárnyában voltak láthatóak, a középső főcsarnokban csak a befoglaló méretnek megfelelő, fából készített kubust helyezték el a földön. A kubus fölött lebegett a pavilon makettje, leemelve a kiállítás központi témájának számító hasábról.
A kiállítás bizonyíték a Németországban a BAUHAUS kezdete óta markánsan jelenlévő tradícióra, amelyik a kreativitást, a kísérletezést, a progressziót már az egyetemen, a fiatalok körében fontosnak és hangsúlyosnak ítéli.
A hallgatók közül a biennálén résztvevők kiválasztása pályázat formájában történt. A végeredmény 72 db pályamű, ezek újbóli és minél teljesebb egybegyűjtésére és bemutatására vállalkozott a két galéria /55 pályamű szállítását sikerült megszervezni/.
A probléma egyszerű, magától értetődő kezelése példamutató kell legyen a hazai építész- és művészet oktatás számára.
Ez a kiállítás számos újszerű és előremutató elemet tartalmaz, többek között egy hagyományos ábrázolási mód, az épület-makett, mint egy tárgyban megvalósuló látványterv újrafelfedezését és átértelmezését. Rámutat a különböző, térben és felfogásban egymástól gyakran távollevő egyetem, iskola és szakmai csoportosulás együttműködésének fontosságára, a közös problémán való együttgondolkozás és az eredmények egységes és átütő erejű bemutatásának szükségességére. (forrás: N&n galéria)
NEXTLIEGEND / KÉZENFEKVŐ
Az N&n galéria és a Goethe Intézet közös kiállítása szerdán 18 órakor nyílik a 2002. évi 8. Velencei Építészeti Biennálé német pavilonjának kiállítási anyagából – az interneten keresztül összekapcsolják /www.nagybalint.hu / és kölcsönösen kivetítik a nyitókat: a Goethe Intézetben: Prof. Hilde Léon építész, Hannover, az N&n galériában: Kerékgyártó Béla filozófus. A megnyitón a két galériában, és a galériák között a Hajós utca sétáló szakaszán tekinthetőek meg a művek.Nyitva: N&n galéria: 2004. március 10.–március 30.Goethe Intézet: 2004. március 10.–április 25.