Az Egyetem könyvtárában található Piranesi grafikai munkásságának legteljesebb gyűjteménye Magyarországon. Az intézmény az 1835-1839-es párizsi kiadás egyik későbbi, teljes kiadását őrzi, vagyis az eredeti lemezekről készült levonatokat. A Piranesi rézkarc-gyűjtemény a maga korában is kuriózumnak, nagy értéknek számított. Az eredeti, 18. századi dúcokról készült lapok tárolásához még egy szekrényt is csináltattak akkoriban, ezért kivételesen jó állapotban maradtak meg. A könyvtár egyik legértékesebb műtárgy-együttesét képezik ezek a metszetek.
Piranesi Velencében tanult építészetet és 1744-ben telepedett le Rómában. Rajzai, metszetei, a római birodalom építészetével ismertették meg az akkori közönséget. Művészetének aktualitása napjainkra sem vesztett jelentőségéből. A romok inspirációt jelenthetnek a művész számára is, aki a szépet keresi a hanyatlásban és az elhagyatottságban egyaránt. Giovanni Battista Piranesi életműve nagyrészt ezt a problematikát öleli fel. Sokirányú képzettsége és tehetsége hasznosíthatóvá tette számára a különböző szakmák és művészeti területek közti szabad mozgást és termékeny kölcsönhatást. Tevékenységének jellege sokban hasonlít korunk interdiszciplináris szemléletmódjára.
A könyvtárban őrzött anyagra egy egyetemi pályázat hívta fel hallgatóink figyelmét. A Piranesi anyagból készült válogatással párhuzamosan a legsikeresebb hallgatói alkotások is bemutatásra kerülnek. A pályázat eredményhirdetésére a kiállítás megnyitóján kerül sor.
(forrás: www.mke.hu)