A 2008–2009-ben elkövetett cigánygyilkosságokról kérdezi vendégeit:
Nemes Csaba képzőművészt,
Hajdú Eszter filmrendezőt,
Máté Gábor rendezőt
Tábori Zoltán írót
Veiszer Alinda 2014. június 19-én a budapesti Katona József Színház előcsarnokában. A beszélgetés résztvevői a sorozatgyilkosságra reflektálnak.
A Cigány rulett című szociográfiája szerzője, Tábori Zoltán azokra a településekre ment el, ahol 2008–2009-ben Molotov-koktélt robbantottak. Leginkább a gyilkosságok helyszínein élő emberek reakciója érdekelte: beszélt a szomszédokkal, járókelőkkel, polgármesterrel, rendőrrel, mindazokkal, akikkel az utcán, kocsmában, templom előtt találkozott. Közben megfigyelt, jegyzetelt. Ezekből a mozaikkockákból, valamint az utcák, házak pontos, láttató leírásából rajzolódik ki a gyilkosságok mögötti szociografikus háttér.
Június elejétől játsszák a mozikban Hajdú Eszter Ítélet Magyarországon című dokumentumfilmjét. Amikor nyilvánossá vált a romák elleni sorozatgyilkosságot tárgyaló per kezdő dátuma, Hajdú Eszter dokumentumfilm rendező elhatározta, hogy az egész tárgyalás-sorozatot dokumentálja, emléket állítva ezzel az áldozatoknak. Az ő stábja volt az egyetlen, amely a tárgyalások minden napját dokumentálta.
Nemes Csaba képzőművész a sorozatgyilkosságok helyszínein készült sajtófotók alapján festett képeket. Még azelőtt kezdte el a munkát, hogy kiderült volna, kik a tettesek. A médiában megjelent fotókon szerény, átlagos vidéki házakat látni, a képeken a kontextus nélkül semmi sem árulkodik arról, hogy kik a lakói és mi történt a helyszíneken.
Máté Gábor a romagyilkosságok után kérte fel Grecsó Krisztián írót, hogy a Tersánszky Józsi Jenő által megírt Cigányok című darabot ültesse át a mai magyar viszonyokra. Az alkotók, szereplők több előadás után találkoztak, beszélgettek fiatalokkal a témáról.
A június 19-én 19 órakor kezdődő beszélgetésen Tábori Zoltán, Nemes Csaba és Máté Gábor személyesen vesz részt, Hajdú Eszter pedig skype-on.
Moderátor: Veiszer Alinda
A program ingyenes.