Miskolc rejtett értékei
Miskolc képzőművészeti öröksége gazdagabb, mint azt általában feltételezzük. Ismerhetjük a Miskolci Galéria és a Herman Ottó Múzeum kiállításai és katalógusai által, ám valójában gyakran találkozunk vele a mindennapokban is. Közintézményekben, kulturális és oktatási intézményekben járva grafikák, festmények, szőttesek, domborművek, kerámiák és szobrok sora teszi kellemessé mindennapi környezetünket.
A város 2000-ben elkészítette az intézmények és a hivatal épületeiben található művek listáját. Több mint hatvan intézményben – iskolákban, kollégiumokban, kórházakban, közintézményekben – négyszáznál is több alkotást írtak össze. 2011-ben a Miskolci Galéria munkatársai ez alapján kezdték el ismét áttekinteni a város képzőművészeti leltárát, annak pontosítását, felfrissítését és fotózását, megindult művészettörténeti feldolgozásuk is. A kutatások nemcsak a munkák alkotóinak nevét, az alkotások címét vagy idejét pontosították, hanem újabbak felvételével is bővítették a meglévő katasztert. E felmérés alapján jelenleg a közintézményekben közel 700 képzőművészeti alkotás látható a falakon vagy pihen raktárakban. Jelentős a polgármesteri hivatal irodáiban található anyag is, amely az intézményeket követően szintén feldolgozásra kerül. Mindez a város elmúlt fél évszázadának mecénási tevékenységéről és művészeti életének gazdagságáról ad képet.
Jelen kiállítás a közintézményekben őrzött képzőművészeti alkotások jelentőségéből, sokféleségéből ad ízelítőt. Eddigi környezetükből kiragadva, a múzeum falai között még hangsúlyosabban mutatkoznak meg értékeik, tárul fel történetük. Szólnak hozzánk az elmúlt 60 év történelméről nemcsak témáikon, hanem az azokat készítő alkotók élettörténetén, közintézményekbe kerülésükön keresztül is. Feltárul a város mecénási, művészetpártoló szerepe, hiszen az alkotások jelentős része nem ajándék vagy hagyaték révén került Miskolc tulajdonába, hanem tudatos vásárlások révén. Ebben a helyi művészeknek, művészetpártolóknak egyaránt fontos szerepe volt.
A kiállítás egyszerre mutatja meg az alkotói életművek és a város gyűjteményének rejtett oldalát, értékeit és a helyi képzőművészeti élet meghatározó szerepét a közösségi életben. Ezek a műalkotások ma már a történelem részévé váltak és a művészettörténeti kutatások figyelmébe kerültek. Különleges megvilágításba helyezik a 20. század második felének társadalmi és művészeti életét, miközben alkotóik évtizedekkel ezelőtti gondolatait közvetítik a 21. századnak.
Hajdú Ildikó