A Miskolci Galéria emeleti termeiben elsősorban nagyméretű vásznai és szilikon festményei, a MissionArt Galériában pedig nagyrészt papír alapú munkái láthatóak. Az emlékkiállítással párhuzamosan a galéria emeleti kiállítótermében „Hommage á Horváth Gábor” címmel művészbarátok emlékeznek a fiatal festőre. Gaál József, egykori mestere mellett Batykó Róbert, Bánki Ákos, Borsos János, Braun András, dAV+goma, Fukui Yusuke, Horváth Roland, Karácsonyi László, Lőrinc Lilla, Martin Henrik, Marton Zsolt, Mátrai Erik, Nagy Richárd, .page., Siegmund Ákos, Sütő Róbert, Szabó Ákos, Szenteleki Dóra, Szenteleki Gábor és Verebics Ágnes tisztelegnek munkáikkal a több, mint két éve elhunyt művész előtt.
Az emlékkiállításra a MissionArt Galéria kiadásában a teljes életművet áttekintő albumot is megjelentetnek a szervezők. A közel 280 oldalas, személyesebb hangvételű könyvben Horváth Gábor közel 200 munkájáról látható színes fotó, olvashatunk írásokat Gaál József festőművész és Kishonthy Zsolt művészettörténész tollából, valamint barátok, művésztársak rövidebb írásainak és gondolatainak segítségével is közelebb kerülhetünk a fiatal festőművész sajátos univerzumához. Az album címe egy összetett fogalom, nemcsak több festményének címe, nemcsak egyik kedvenc, általa kitalált és használt „gáboros” jelzőnek a megfelelője, több ennél… aki elolvassa és végiglapozza ezt a könyvet, annak a szerzők és szerkesztők reményei szerint a végére kiderül, mi is igazából a Spacemetal.
Miskolcon kívül Budapesten – ahol a tanulmányait és pályafutásának kezdeti éveit töltötte – a Képzőművészeti Egyetem Barcsay terme lesz majd a kiállítás helyszíne 2011. március 4. és 26. között.
Horváth Gábor
(1974, Miskolc – 2008, Miskolc)
1996 óta vett részt csoportos kiállításokon, a Miskolci Téli Tárlatok rendszeres kiállítója és díjazottja volt (1997, 1999, 2001, 2007). 2002-ben Miskolc Város Önkormányzatának Művészeti Ösztöndíját, 2004-ben Miskolc Város Alkotói ösztöndíját is megkapta. Ezek mellett tehetségét többek között jutalmazták még a tokaji Zempléni Nyári Tárlaton (1996) és az egri Országos Akvarell Biennálén (2000) is. Első önálló kiállítása 1999-ben a budapesti MissionArt Galériában, az utolsó pedig a miskolci Művészetek Házában volt 2008-ban. Halálkor még állt legújabb képeit bemutató kiállítása.
Munkái a hazai kiállítóhelyek mellett Bécs, Pozsony, Párizs, Stuttgart, Berlin, Moszkva és Róma galériáiba is eljutottak. Hazai és nemzetközi művésztelepeken is dolgozott. Ezeken a művésztelepeken (vagy egyéb más művészeti rendezvényeken) a festés mellett több közös installációs és videó munkában is részt vett, főként a The Corporation művészcsoporttal.
Folyamatosan és intenzíven alkotó művész volt. Vászonra festett olajképei mellett papír alapú munkákat is készített, a hagyományos technikákkal párhuzamosan speciális hordozók (permanens papír, alumínium lemez) és anyagok (szilikon, pigment) párosításaival kísérletezett.