Februárban kezdődött A Széljegyzetek a Hősök, királyok, szentek kiállításhoz címet viselő sorozatunk, melynek során a Hősök, királyok, szentek kiállításon látható 19. századi műveket havonta 1-1 hétre a kiállításba beillesztett 20. századi alkotásokkal kommentáljuk. A sorozat első részének látogatói azzal szembesültek, hogy a világháborúk és forradalmak tapasztalatának birtokában lévő 20. századi művészet mennyire másképp látja a török időket, Mátyás korát, s tanúi lehettek annak, hogy Munkácsy Honfoglalásához képest a nemzetiségekhez való viszonyunk felfogása és művészi értelmezése is mennyire megváltozott. Felvillantottuk, hogy mely költők, írók voltak a reformkori írók örökösei a 20. században, s hogy a 19. század nagy alkotása, a Lánchíd mennyire új értelmet nyert a modern turisztikai grafikában, vagy éppen a háború utáni újjáépítésben.
Február végén, a közelgő március 15-ére gondolva a Magyar Nemzeti Galéria négy különböző gyűjteményének munkatársai az 1848-as forradalom és szabadságharc jegyében állítottak össze egy új válogatást, amely azt mutatta meg, hogy a különböző generációk hogyan értelmezik, viszonyítják saját korukhoz az 1848-as események, kiemelkedő személyiségek emlékét, eszméit, hogyan kötik azokat a magyar történelem más függetlenségi harcaihoz és forradalmaihoz a Rákóczi felkeléstől 1956-on át 1968-ig. A Széljegyzetek 1. és 2. anyaga megtekinthető honlapunkon.
Április 24. és május 6. között a Széljegyzetek 3. látogatói és a modern művészet kedvelői ismét részesülhetnek abban a szellemi kalandban, amit a 19. és 20. századi művek párbeszéde kínál. Ezúttal az első és második világháború, továbbá a Dózsa-felkelés témájában készült alkotások társulnak a magyar függetlenségi harcokat ábrázoló 19. századi festményekhez, és vetik fel a háború, a hősiesség, a vereség, az áldozat, a gyász, a történelmi traumák kérdését immár a 20. századi kataklizmák tapasztalatán átszűrve. A Széljegyzetek helyszíne ezúttal kibővül, s a 20. századi művészet állandó kiállításának két pontján egy-egy 19. századi alkotással kommentáljuk a kiállított műveket.
A Széljegyzetek sajátos lehetőséget kínál a közönségnek, hogy felfedezze a festészet, grafika, szobrászat korszakokon átívelő, illetve korszakonként változó művészi eszközeit, s az általuk közvetített mindig változó, mégis mindig aktuális üzeneteket.