A Szemtől szemben című kiállítás egyben felhívás a lengyel és magyar fiatal képzőművészek számára, hogy szabadabban, bátrabban érintsék műalkotásaikban a szociális kérdéseket. A kiállításon bemutatott műalkotásokban egy a közös: olyan fotó- és videómunkák, melyek a hontalanság tragikusan növekvő problémáját veszik témául.
A társadalmi átrendeződés, az értékrendszerek átalakulása az elmúlt 10-15 évben, úgy Lengyelországban mint Magyarországon ellentmondásos hatással volt a műalkotások születésére. Míg a fotó és a videó médiuma lehetővé teszi a társadalmi változások és szociális problémák közvetlen rögzítését és egyben képes azokra érthetően felhívni a nagyközönség figyelmét is, ennek lehetősége az elmúlt években szinte teljesen kiaknázatlan maradt – a fotós/videós befelé fordult, a lehető legszűkebb környezetén belül elemzi a világot és benne saját pozícióját.
A gyors átmenet eredményeképpen a lakosság egy része számára ez a korszak a várva várt kényelem, az anyagi jólét bekövetkeztét jelentette, miközben sokaknak csak az egzisztenciális küzdelem jutott. A művészek, társadalmunk többi szereplőihez hasonlóan, bizonytalanok, nem mernek állást foglalni olyan ügyekben, melyek akár közvetlen környezetükben is elkerülhetetlenül jelen vannak.
A szervezők ezért próbálják bemutatni és támogatni azokat, akik ilyen tekintetben kivételt jelentenek, akik a fenti jelenséggel szembeszállva beavatkoznak és egyben jelzik a környezetünkben észlelhető súlyos társadalmi egyenlőtlenségeket, és az ezek megelőzésére/megszüntetésére létrehozott infrastruktúrák hibáit/hiábavalóságait.
Reményeik szerint a rendezvény valóban felhívásként fog szolgálni és így válik egy hosszabb folyamat első lépésévé. Hosszú távú céljuk, hogy elősegítsük a képzőművészeti aktivizmus térnyerését országainkban és ezzel felhívjuk a figyelmet arra, hogy fontos szerepe lehet folyamatos és hirtelen változásban lévő társadalmunkban.
A kiállítás szervezésében közreműködik a Lodz Art Center – www.lodzartcenter.com