A kiállítás 17 nemzetközi művész munkáját mutatja be, akik 2007-ben a kelet-német Eisenhüttenstadtban, illetve Dunaújvárosban dolgoztak. Kutatásaik az egykor ideálisnak tervezett városok nyoma mentén haladtak, a helyszínek szociális és kulturális erejét vizsgálták. Míg Eisenhüttenstadtban a régebben vendéglőként működő Der Aktivist nevű épület volt a munka, majd később a kiállítás középpontja, a dunaújvárosi workshop résztvevői többnyire a város köz- és kültereit járták be.
STALKING UTOPIA. A város nyomában – a kiállítás címe arra a szinte megmagyarázhatatlan késztetésre utal, amely a művészeket a tervvárosokba vezeti. Mi érdekes Eisenhüttenstadtban, mit keres és mit találhat felfedezőútján a művész ebben a műemlékké nyilvánított, egy letűnt kort konzerváló építészeti környezetben? Thomas Neumann fotós, aki évek óta kutatja a tervvárosokat, köztük egykori Sztálinvárosokat is, kollégáit, a fiatal német képző-, film- és fotóművészet képviselőit hívta meg a kelet-német kisvárosba. Dunaújváros esetében a helyzet egy kicsit más: a 2007 októberében rendezett workshop résztvevői egy helyi képzőművész, Kaszás Tamás meghívására érkeztek a városba. Többen már korábban is jártak a városban, vagy az Interkulturális Tájékozódó városnéző túrái alkalmából, vagy saját kedvtelésből, kalandvágyból. A jelen kiállítás alkalom arra, hogy a nemzetközi résztvevők találkozzanak egymással, megismerkedjenek egymás munkamódszereivel, és hogy előkészítsék a 2008 szeptemberében tervezett dunaújvárosi FUTOROLÓGUSOK KONGRESSZUSÁT, amelyre további résztvevőket várnak hazai és nemzetközi kortárs művészeti körökből.
A bemutatott fotók, installációk és projektszerű munkák hol a városok adottságaira reflektálnak, hol egy ideális térben elképzelt találkozás lehetőségeit járják körül. A bevett nézőpont kizökkentése által ismeretlen arcait mutatják a városoknak, kiemelve az itt fellelhető emlékeket és vágyképeket is.