Tibor Zsolt az APRoPODIUM galériában a különös, kávézóból galériává alakított és a vendéglátóipari előéletének nyomait erőteljesen magán viselő tér sajátosságait figyelembe véve dolgozott.
Az ide tervezett izolált, mégis összefüggő projekciók és rajzok apró tárgyegyüttesekből álló mikro-szituációkra épülnek, amelyekben a főszerep mindvégig a rajzé marad. A rájuk irányított fénysugaraknak köszönhetően a diorámákhoz tervezett apró modellek árnyékai átfedésbe kerülnek a rajzolt vonalakkal. Az így kialakuló látványfragmentumok egyszerre idézik meg az árnyjátékokban és a makkettezésben, modellvilágok létrehozásában rejlő játékosságot, és az illúzióteremtés lehetőségéből adódó szabadság és hatalom mámorát. Ebben a helyzetben a rajz szabályos vonalai az önfegyelmezés eszközeivé válnak. A rajz és az apró tárgyak egymásra tevődő körvonalai a szó eredeti értelmében is diorámává válnak, nem csak egy valós helyzetet modellező türelemüvegként, hanem a Daguerre-féle dioráma színház felidézése révén is, amely szintén az irányított megvilágítás és az egymást átfedő rétegek játékára épült.
Tibor Zsolt műve több, mint játék a fénnyel és a formákkal. A következetesen alklamazott jelentésteli ábrák, alkalmanként címerek és más erőteljes jelképek feldolgozása révén a jelentésmódosulás, észlelés, ábrázolás kapcsán fölmerülő kérdések felvetésére alkalmas fórumot teremt.
Tibor Zsolt: Vonalazó Intézet
A kiállítást szeptember 11-én 19:30-kor Mártonfi Attila nyelvész nyitja meg.