Kezdés: január 13. péntek, 18:00
A performansz-előadások nyelve: angol
Miklósvölgyi Zsolt & Nemes Z. Márió (T+U) w/ Daniel Hüttler: TURANIUM
A performansz-előadás középpontjában a Kárpát-medence legjelentősebb geokulturális energiaforrása, a TURANIUM áll. A Marvel Univerzum Wakandájában bányászott vibrániumhoz hasonlóan a TURANIUM olyan spekulatív érc, mely hihetetlen mennyiségű kinetikus energia felszabadítására alkalmas. A folyamat alapja a magyar népesség és a magyar táj közöti pszichopolitikai konvergencia, miszerint a TURANIUM – mint értékes fémeket tartalmazó kőzet – képes tárolni és aztán tovább sugározni a történelmi traumák negatív vibrációját, illetve a sötét energiája megváltoztatja bizonyos ásványok kristályszerkezetét, miáltal további TURANIUM-telepek jönnek létre. De épp ez ennek a hungarikumnak a rejtélye, hiszen nem tudjuk, mi volt előbb, a névadó „turáni átok” vagy a TURANIUM mint betegségmédium.
A hungarofuturista performansz során a T+U a spekuklatív nemzeti fém dialektikáját próbálja színre vinni, azt a xenotranszformációs folyamatot, ahogy a méreg gyógyszerré, a depresszió revelációvá változik – és fordítva. Ebből a szempontból a TURANIUM a magyar trauma-monopólium legfontosabb nyersanyaga, mely intergalaktikus szinten képes a posztmagyar civilizációk technológiai fejlettségét és etnoszuicid érzületét biztosítani.
Kasia Fudakowski: Egy újabb este a palliatív fordulatról
Kasia Fudakowski performansz-előadásának keretében a palliatív fordulat fogalmával, valamint a Palliatív Fordulatért Egyesület (Association for the Palliative Turn) az élethez és a halálhoz viszonyuló sajátos megközelítésével foglalkozik. A Palliatív Fordulatért Egyesület egy művészeket, designereket, klímakutatókat, palliatív szakembereket, kineziológusokat és humoristákat tömörítő kollektíva. A 2020 óta működő egyesületet Olav Westphalen képzőművész alapította, akihez a palliatív fordulat fogalma is köthető. Az egyesület létrejötte arra az elterjedt feltételezésre reagál, hogy mi, emberek minden problémánkat meg tudjuk oldani, és megmenekülhetünk biztos sorsunk elől. A Palliatív Fordulatért Egyesület tevékenysége elsősorban a következő kérdés köré összpontosul: „Mi van akkor, ha saját életünk, vagy az éghajlati egyensúly feletti kontroll iránti vágy csak egy újabb tünete annak, ami mindezidáig rossz volt?” (Westphalen). A kollektíva a palliatív ellátás gyakorlatát művészeti modellként alkalmazva azt a kérdést veti fel, hogy a közelgő végességünk elfogadása nem jelentheti-e valójában az első lépést egy jobb élet felé.
Fudakowski érdeklődése a palliatív fordulat iránt abból fakad, hogy praxisában a határok komikus és rettenetes természetét egyaránt vizsgálja. Performansz-előadásának keretében különféle gondolatkísérletekkel vonja majd be a közönséget, bemutatja a Palliatív Fordulatért Egyesület tevékenységét, és mindannyiunk számára felteszi a kérdést: Hogyan szeretnél távozni ebből a világból?