Több mint tíz éve kizárólag az üvegbeton technológia újjáélesztésén, továbbfejlesztésén dolgozom. Innovatív kísérleteim nyomán egészen új karakterű üvegbeton szerkezetek születtek, amelyek különleges vizuális megjelenési formájuk révén az idők során szinte védjegyemmé váltak.” (Fekete Zsuzsanna)
A szakmában évtizedek óta ismertek az üvegbeton elnevezésű szerkezetek, amelyek az építészeti üvegek egy speciális válfaját képezik. 1991-ben, az akkorra már feledésbe merülő művészi üvegbeton technikát Fekete Zsuzsanna az ausztriai tanulmányai során “fedezte fel újra”, majd hazatérve az Iparművészeti Egyetemen kezdett el mélyrehatóbban foglalkozni a technika újjáélesztésével.
1995-ben elsőként kísérletezett olyan üvegbeton elemek létrehozásával, amikbe élükre állított síküveg lapokat helyezett. Munkáiban a rogyasztott vagy pate-de-verre technikával készült üvegek mellett sokszor betonba zárt apró fénypont-raszterek jelennek meg, amelyeket üvegcsövek és botok alkotnak. Az üvegelemeket befoglaló betont számos esetben anyagában színezi, textúráját nemes kőzúzalékkal vagy üvegőrleménnyel teszi gazdagabbá.
Fekete Zsuzsanna a Moholy-Nagy László Ösztöndíj programja során olyan művészi igényű, sorozatgyártásra alkalmas fényáteresztő üvegbeton építőelemeket fejlesztett ki, amelyek különleges megjelenésük, és szerkezetük miatt a világon egyedülállóak.
“A beton és a síküvegek társításából a hagyományos üvegtégláknál jóval kifinomultabb, jelentésgazdagabb építőelemek születtek.” – írja Halasi Rita Mária a művésznő munkáiról. Fekete Zsuzsanna munkáit 2002 februárjától Használati Mintaoltalom védi. Legújabb üvegbeton megoldásai szabadalmaztatás alatt állnak. A nemzetközi szabadalmazási eljárás szintén folyamatban van.
Linkajánlat: www.uvegbeton.hu