magazin / kortárs / nemzetközi Tévé-cselló és preparált zongora – Nam June Paik kiállítása Dortmundban 2023. 05. 03. | Olvasási idő: 4 perc “I Expose the Music” címmel idén tavasszal nagyszabású kiállítás nyílt Nam June Paik műveiből a Dortmunder U-ban. Az augusztus 27-ig látogatható tárlaton mintegy száz alkotás, köztük installáció, szobor, audió- és…
magazin / kortárs Vizionárius tér-képek – Refik Anadol a düsseldorfi Kunstpalastban 2023. 04. 04. | Olvasási idő: 4 perc Május 7-ig látható Refik Anadol török-amerikai médiaművész két monumentális “adatszobra” és egy kisebb “adatfestmény-triptichonja” a düsseldorfi Kunstpalastban.
magazin / kortárs / nemzetközi Virtuális világok között – A Julia Stoschek Collection düsseldorfi kiállítótermének legújabb tárlatáról 2022. 11. 30. | Olvasási idő: 6 perc Szilikon anyaméh, online-szexchat olasz filmbetétekkel, újra életre keltett hawaii madár és a Gömböc iszlám kozmográfiák kontextusában. Düsseldorfi kiállítóteremének 15. évfordulója alkalmából a Julia Stoschek Collection WORLDBUILDING címmel rendezett nagyszabású, a…
magazin / nemzetközi Christo és Jeanne-Claude határok nélkül — A düsseldorfi Kunstpalast aktuális kiállításáról 2022. 10. 27. | Olvasási idő: 4 perc Christo röviddel halála előtt, 2020 májusában járult hozzá a düsseldorfi Kunstpalastban most látható kiállításhoz, mely az 50-es évektől kezdve követi nyomon Jeanne-Claude-dal közös művészi nyelvezetének kialakulását.
magazin / műgyűjtés / nemzetközi Az inkvizíciótól a COVID-ig. Jegybanki gyűjtemények három európai országban 2021. 06. 21. | Olvasási idő: 6 perc Az elmúlt másfél év fontos fejleménye volt a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményépítési projektje. Megnéztünk közelebbről három jegybanki gyűjteményt Nyugat-Európából: német, francia, spanyol körkép.
magazin / artguide Közben minduntalan ott integet a túlsó parton a boldogság – Olvasónapló III. Regények, amelyekben szerephez jut a művészet 2021. 05. 10. | Olvasási idő: 3 perc Tömör, filozofikus mondatok, közöttük meghökkentő, bizarr képek. Margaret Atwood Macskaszem című regénye, amely egy festőnő retrospektív kiállítása köré épül.
magazin / kortárs Olvasónapló. Regények, amelyekben szerephez jut a képzőművészet II. 2021. 01. 02. | Olvasási idő: 7 perc Olvasnál valamit, ami szépirodalom, de van benne képzőművészet? Ilyen könyvekről lesz szó. Történetek, amelyekbe belefeledkezhetünk kijárási tilalom idején. Murakami Haruki és Han Kang.
magazin / közügy / nemzetközi Hogy is néz ki a német modell? Művészet és állami mentőcsomag Németországban, a COVID-19 idején 2020. 05. 29. | Olvasási idő: 6 perc Nálunk közmondásossá vált a német modell emlegetése. Azaz, hogy ott a kormány, a tartományok és a városok miként segítik a válságban a művészeti színteret. Elmondjuk, mi benne a jó és…
magazin / nemzetközi A legrútabb idők. Charlotte és Pauline: az elfelejtett festőnők regényekben bukkannak fel 2020. 05. 21. | Olvasási idő: 5 perc Charlotte Salomon életművének újrafelfedezése kisebb szenzáció, Pauline Boty-t azonban még mindig nem kezeli helyén a művészettörténet. A két tragikus sors egy-egy kiváló regényben bukkant elő, az egyik magyarul is olvasható.
magazin / kortárs Formát adni az űrnek. Yona Friedman ma aktuálisabb, mint bármikor 2020. 03. 03. | Olvasási idő: 5 perc Februárban, Párizsban hunyt el a magyar származású építész, aki imaginárius építményeivel megelőzte a korát. Budapesten is volt kiállítása, s mintha inkább képzőművészet volna az, amit ő architektúrának tartott.
magazin / kortárs A levegő korszaka. Kicsoda Tomás Saraceno és miért fontos? 2020. 02. 08. | Olvasási idő: 10 perc Mi közük egymáshoz a lebegő városoknak, a nap és szél segítségével végrehajtott repüléseknek és a pókoknak? Mi az az új korszak, amelynek elméletével és technológiájával Saraceno foglalkozik? Elmondjuk, már csak…