London a 2012-es Olimpiára készül – időben párhuzamosan egy olyan kulturális programsorozat kapcsolódik a sportrendezvényekhez, amelyet egyik főszervezője, Tony Hall szerényen csak így jellemez: „Isten tudja, a jelenlegi gazdasági helyzetben valamit ünnepelnünk kell – akkor csináljuk azt, amiben a legjobbak vagyunk.
Minél többet utazgatok a világban, egyre inkább meg vagyok győződve arról, hogy a művészet és kulturális örökség szempontjából az Egyesült Királyság a világon a legjobb. London robbanni fog a kulturális aktivitástól.”
Július 27-én este 8 órakor a Turner-díjas Martin Creed képzőművész elképzelése szerint az országban bárki megszólaltathat egy csengőt, harangot, mobil-hangot három percre. A performance a művészeti „robbanás” kezdetét jelzi. A minden műfajt felölelő kulturális rendezvénysorozat szervezésében a legtapasztaltabb művészet-irányítók − a nagy intézmények vezetői közül többek között Nicolas Serota a Tate, Nick Kenyon a Barbican és Neil MacGregor, a British Museum igazgatói − vesznek részt.
A „Kulturális Olimpia”-elnevezés nem túl szerencsés, a sporthoz kapcsolódó név-párhuzam egyben a gazdasági élet felpörgetésére irányuló versenyt is jelzi: nem kimondatlanul az Egyesült Királyságban is tapasztalható gazdasági-politikai krízist hivatott ellensúlyozni, méghozzá hosszabb távon − a várhatóan radikálisan növekvő turizmus potenciális kultúra-vásárlókat vonz majd, és persze a növekvő új munkahelyekkel, fejlesztésekkel is számolnak.
És ha Olimpia, a lapokban máris megjelent a rendezvények rangsora, természetesen egyenlőre csak a nagy nevek említésével (mint látható, a kiállítási időpontok eltérnek a Játékok nyári időtartamától): Damien Hirst a Tate Modernben (április 9.−szeptember 9.), David Hockney: A Bigger Picture című Royal Academy of Arts-beli kiállításán a legújabb munumentális festmények (január 21.−április 9.), Lucian Freud: Portraits − retrospektív a National Portrait Galleryben (február 9.−május 27.). A Metamorphosis: Titian 2012 kiállításon a legkülönbözőbb előadói-művészeti műfajokból kiválasztott művészek Tiziano-hommage-ai nézhetők majd meg. A Tate Modern Turbine Halljában Tino Sehgal interaktív munkája lesz látható (június 1.−december 31.), míg Rachel Whiteread a Whitechapel Gallery jellegzetes façade-jára készít új installációt (július 17.−október 28.).
Bár a hangsúly láthatóan az egyesült-királyságbeli művészeken van, nem marad el a nemzetközi részvétel sem: a brazil nagykövetség épületében, galériákban és nyilvános tereken például 30 brazíliai művész reprezentálja a nemzeti művészetet a nyár második felében.
A szokásosan népszerű múzeumok, nagygalériák mellett várhatóan a kisebb galériák sem hagyják majd ki az alkalmat, hogy a Frieze-t követő legnagyobb európai nemzetközi művészbarát emberáradatból kinyerjenek mindent, amit lehet.